Muzeum - hlavní budova

Veřejně přístupné

U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou

Výpravná secesní budova s prvky florálního stylu původně patřila exportní firmě Zimmer&Schmidt. Výstavbu projektoval a realizoval mezi lety 1903 – 1904... významný jablonecký architekt a stavitel Emilian Herbig, který se také zasloužil v letech 1922 – 1923 o přístavbu pravého křídla.

Jako příkladný typ jablonecké secesní architektury byla v roce 1958 zapsána mezi státem chráněné památky. I přesto prošel dům v průběhu dalších století několika stavebními úpravami.

V roce 1964 bylo připojeno boční schodiště z monolitického betonu podle projektu místního architekta Karla Pelanta.

V letech 2002 – 2004 proběhla kompletní rekonstrukce objektu podle návrhů Atelier 4 s. r. o.

V roce 2020 byla dokončena atraktivní skleněná přístavba ve tvaru skleněného krystalu (broušeného bižuterního kamene). Její podoba je výsledkem vyzvané architektonické soutěže z roku 2014. Vítězný návrh společnost Hlaváček-Architekti Praha nejlépe symbolizoval nejen vnitřní obsah budovy, ale i zaměření celého muzea. Součástí projektu byla také revitalizace muzejního parku.

Jako sídlo muzea slouží budova od roku 1949, kdy sem byly soustředěny sbírky tehdejšího Muzea pro umělecký průmysl.

Budova je veřejně přístupná a umožňuje bezbariérový vstup a pohyb po muzeu také imobilním návštěvníkům. Aktuálně jsou zde veřejnosti nabízeny 3 stálé expozice (Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi staletí a Svět zázraků), krátkodobé výstavy, tvůrčí ateliér a doprovodný prodej suvenýrů. Část budovy slouží jako depozitář a pracoviště.

Fotogalerie

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum