Výstava ve výstavě - Marie Mlynářová

Marie Mlynářová (25. 7. 1943, Jaroměř - 11. 1. 1985, Praha)

Sochařka a šperkařka Marie Mlynářová patří svou bohatou a jasně profilovanou tvorbou  k předním tvůrcům českého autorského šperku 2. poloviny 20. století. Po studiích na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Kov a šperk u profesora Jana Nušla. Její série jemných abstraktních šperků byly inspirovány soudobou technikou, detaily kosmických lodí a lunárních modulů s unikátním využitím kinetických prvků. Získala za ně zlatou medaili na výstavě Jablonec ´65. V 70. letech dále výtvarně čerpala z tvarosloví strukturální abstrakce, kterou projevovala ve výrazově silných špercích. Ty byly oceněny zlatou medailí na Mezinárodní výstavě bižuterie Jablonec ´71, kde se také účastnila šperkařského sympozia.  Dále pracovala s litým stříbrem, cínem a bronzem v kombinacích se sklem nebo kameny, které ve svých složitých strukturách a nepravidelných tvarech zrcadlily niterné pocity autorky. V 80. letech řešila tvorbu stříbrných náhrdelníků, náramků a prstenů, osazených velkými drahými kameny ve vegetabilním tvarosloví, hlavně jako ozdobu těla. Navzdory předčasnému úmrtí zanechala Marie Mlynářová v českém moderním autorském šperku nesmazatelnou stopu.  

Výstava je umístěna ve stálé expozici bižuterie do 18. 2. 2024.

Fotogalerie

Další novinky

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum