První Mezinárodní studentské Sklářské sympozium NOVOHRAD 2024

Sympozium nabízí možnosti hodnoty a kvality, které může přinést jen setkání lidí sídlících nadšení pro stejnou věc, v tomto případě sklářskou tvorbu. V omezeném čase spolu výtvarníci a řemeslníci, pracující spolu poprvé v životě, vytvářejí předměty a objekty podle předem připravených návrhů. Ty se díky vzájemné interakci často vyvíjejí, rostou. Cílem sympozia je proto nejen tvorba jako taková, ale i budování vzájemného respektu mezi jeho účastníky.

Novohradsko patřilo od 19. století mezi významná evropská centra výroby skla. Zdejší výrobky se ve velkém vyvážely do řady zemí a sbíraly úspěchy na světových výstavách. Konec konců, vždyť právě zde se sklo začalo dekorovat duhovým irisem, a to dávno předtím, než se z něj v období secese stala módní záležitost.  A Novohradsko je přes veškeré obtíže, které přinesl čas, sklářským krajem dodnes. Proto tu také bylo z inciativy společnosti R-GLASS Trade, provozovatele sklárny v Katarinskej Huty, doc. Patrika Illa, vedoucího ateliéru Sklo Vysoké školy výtvarného umění v Bratislavě, a aktivity Stará škola v Kokave nad Rimavicou, za níž stojí rodina Ivana Hronca, ve dnech 8. až 13. dubna 2024 uspořádáno mezinárodní sklářské sympozium.

Pedagogové a studenti vysokoškolských sklářských ateliérů z šesti evropských zemí – Slovenska, Česka, Polska, Rumunska, Maďarska a Ukrajiny – tvořili na dvou místech. Skláři v Katarinskej Huty vdechovali život návrhům nápojového skla, Peter Glosík a Peter Ďuriš ve Staré škole vydatně pomáhali při realizaci objektů vznikajících v mobilní sklářské peci. Mezinárodní rozměr ještě posílilo organizační partnerství se státním Muzeem skla a bižuterie v českém Jablonci nad Nisou.

Výsledky sympozia po výstavě z regionu nezmizí, když se stanou základem budované sbírky skla Staré školy v Kokave. Výběr z nich zamíří též do jabloneckého muzea. Přínosem této akce však rozhodně nejsou jen fyzické předměty. Jsou jimi zážitky, emoce a vzpomínky, které si odnese každý z účastníků. A bude tak mít Novohradsko a jeho skláře už navždy otištěné v duši.

 

Petr Nový, Kokava nad Rimavicou, 13. 4. 2024

Fotogalerie

Další novinky

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum