OCENĚNÍ „RUČNÍ VÝROBY SKLA“

Na základě návrhu našeho muzea z února minulého roku rozhodlo ministerstvo kultury v prosinci o zápisu „Ruční výroby skla“ do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Tento zápis je zásadní podmínkou pro možnost podání návrhu na zápis na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Příprava dokumentace ke společné nominaci za všech 6 zemí (Francie-hlavní koordinátor, Německo, Španělsko, Maďarsko, Finsko a ČR) se v těchto dnes finalizuje. V prosinci navštívil Českou republiku filmový štáb z Francie, aby zde natočil část dokumentačního filmu zaměřenou na unikátní techniku ručního tažení bižuterních tyčí (v Preciose Ornele v Desné) a na techniku rytí a broušení skla (ve firmě Ladislav Ševčík Bohemia Crystal v Železném Brodě). Žádost se bude podávat v březnu a celý rok zabere hodnotící procedura. Věřme, že bude úspěšná!

Další novinky

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum