Čeští skláři mají šanci na UNESCO! Jsou světoví, i tak bojují o přežití.

Čeští skláři mají velkou šanci dostat se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nominaci právě zpracovává Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Přestože máme mnoho světově uznávaných sklářů, dlouhodobě u nás bojují o přežití.

Čeští skláři mnohokrát dokázali, že jsou světoví. Třeba padesátimetroví draci zdobící tichomořské casino se pyšní hned dvěma tituly - největšího svítidla i šperku planety. "Montéři trpěli mořskou nemocí," přiznal jednatel společnosti Lasvit Martin Šikola.

Skláři ze Železnobrodska zase vyrobili největší tavený kus skla na světě - sedmitunový sarkofág pro dánskou královnu Margaretu II.

A skláři z Polevska udělali přesné kopie zničených lustrů Wieserova domu v terezínské pevnosti. Museli postupovat velmi pečlivě a oživit staré sklářské techniky. "Ta bolestivá minulost tam je a jsme strašně šťastní, že můžeme tu historii trošku přeměnit v něco krásného," svěřila se ředitelka sklárny Ave Clara Adéla Šifová.

Nominaci českých sklářů na zařazení do světového dědictví UNESCO bude jablonecké muzeum skla a bižuterie zpracovávat zhruba rok. "Od foukání, přes brusičství, rytí, bižuterii, vánoční ozdoby... Mělo by to pomoci sklářskému řemeslu. Je to něco exkluzivního, co ocení lidé po celém světě," řekl Petr Nový z jabloneckého muzea skla a bižuterie.

"Konečně to někoho napadlo. Nám to pomůže, protože ve světě o nás budou vědět - že to tady existuje, funguje a že sem k nám budou jezdit," pochvaloval si umělecký sklář z Kunratic u Cvikova Jiří Pačinek.

Rok 2022, kdy se o českých sklářích rozhodne, bude zároveň mezinárodním rokem sklářství. Pro Českou republiku by to byla ve světě skvělá reklama.

Odkaz na článek.

TV NOVA - Čeští skláři mají šanci na Unesco!

Další novinky

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum