Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje …

„Skleněná“ Muzejní noc pod Ještědem








Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje …
Chcete se něco zajímavého dozvědět? Odebírejte náš muzejní YouTube.
Sledujte nás na Facebooku a nenechte si ujít akce a události!
Edukační oddělení muzea pro vás připravilo aktivity, díky kterým se nejen dozvíte něco zajímavého
oborů sklářství a bižuterie, ale zároveň máte možnost inspirovat se k výrobě kreativních předmětů a dekorací.
U každé aktivity je připraveno rukodělné či edukační video. Spustíte jej kliknutím na obrázek.
Veškeré materiály lze vytisknout a využít buď v domácím prostředí, případně jako podpůrnou didaktickou pomůcku při výuce. Vyplněné a vyfocené listy lze zaslat na adresu muzejní edukátorky: milena.zacharova@msb-jablonec.cz
a získat odměnu. Omalovánky a kvízy k vytištění najdete na konci stránky 🙂
Blíží se Vánoce, a proto jsme si pro Vás připravili video s výrobou jednoduchých ozdob z oblíbených měkkých drátků a korálků. Tvoření je vhodné zejména pro předškoláky, ale užijí si ho i děti starší. Tvarování ozdob a navlékání korálků procvičí prstíky, jemnou motoriku a rozvíjí fantazii.
Připravili jsme pro Vás další tvůrčí video z cyklu „Virtuální ateliér“, tentokrát s podzimní tématikou. Malování barvami na sklenice i na sklo jste si s námi již mohli vyzkoušet v předchozích videích, ale slyšeli jste o zdobení tzv. ubrouskovou technikou? Pokud je to pro Vás novinka neváhejte a nechte se inspirovat! Naše muzejní edukátorka Vám vysvětlí vše, co potřebujete vědět.
Přichází podzim a s ním i vítr ženoucí opadané listí. Vyzkoušejte si tento vítr zachytit pomocí jednoduchého větrníku! S jeho výrobou Vám poradí naše muzejní edukátorka Milena Zachařová.
V dnešních videích nahlédnete opět do prostor našeho muzea – tentokrát do Prázdninového ateliéru, který je po dobu letních prázdnin otevřen od 10 do 18 hodin. Zde na vás čeká kuličková dráha, korálkovník s navlékáním perliček, ale i další rozmanité dílny…Přijďte se podívat!
Baví vás vyrábění z měkkých modelovacích drátků? Tak to vás dnešní video potěší, protože naše muzejní edukátorka pro vás natočila návod na výrobu pavouka a chameleona z těchto chlupatých poddajných drátků.
S muzejní edukátorkou si ukážeme, jak si vyrobit jednoduchou a nápaditou brož z papíru, textilie či pěnové hmoty! Květinové šablony ke tvoření a tematický kvíz naleznete na konci stránky.
Muzejní edukátorka Milena Zachařová vám ve videu ukáže, jak se vyrábí oblíbená ještěrka z rokajlových korálků a co vše je k její výrobě potřeba.
Ve videu Vás přivítá kurátorka Kateřina Hrušková, která Vám představí tradici a výrobu skleněných sekaných perliček. S muzejní edukátorkou si následně můžete vyzkoušet výrobu jarních velikonočních zápichů z polystyrenových vajec, zdobených právě těmito korálky.
Nahlédněte do jedné z exotických kapitol jablonecké bižuterie a poslechněte si povídání kurátorky Kateřiny Hruškové o původu a výrobě skleněných náramkových kroužků tzv. banglí. Ve virtuálním ateliéru vás poté opět přivítá naše edukátorka, se kterou můžete vyzkoušet výrobu nevšedních origami papírových banglí.
V našem virtuálním muzeu Vás tentokrát přivítá hlavní kurátor muzea Petr Nový, který Vám přiblíží barvitou historii českých skleněných svítidel. S muzejní edukátorkou pak můžete ve virtuálním ateliéru, vyzkoušet výrobu originálního lampového stínidla a osvětlení ze skleničky.
Perličkové ozdoby byly dne 17. 12. zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO a jako poslední na světě je vyrábí firma RAUTIS v Poniklé v Krkonoších. Ve videu vám ukážeme sestavení perličkového sněhuláka ze série šikovných hobby setů této firmy, díky kterým můžete tvořit i z pohodlí domova. Zároveň se od naší kurátorky Dagmar Havlíčkové dozvíte více o původu a tradici perličkových ozdob.
Noci jsou stále delší než den, a proto není od věci umět si vyrobit lampion, který nejen prosvětlí tmavé zasněžené dny, ale zároveň jeho výroba zvedne náladu! Lampiony mají svůj původ v asijských zemích a v dnešní době jsou již rozšířené po celém světě. V našem návodu uvidíte, jak si vyrobit toto zajímavé svítidlo kreativně z materiálů, které najdete doma.
Pouhým kliknutím na obrázek se vám otevře unikátní online vánoční tvoření – vánoční hra se zdobením virtuálního stromečku muzejními ozdobami a video návod s výrobou geometrických ozdob z dutých trubiček.
Video návod je věnovaný krásám zimy a zimním motivům. Motivy jsou vytvořeny na sklo směsí barvy a lepidla, která vytváří plastický efekt a výsledná malba připomíná nápadité spojení vitráže a podmalby. Vyzkoušejte i vy tuto zajímavou techniku a vytvořte si krásnou dekoraci či dárek pro své blízké.
Právě Mikuláš je dnes nejznámější adventní postavou a jak všichni víme na jeho obchůzkách ho doprovází andělé a čerti. Pozvěte tuto mikulášskou trojici k sobě domů a pojďte si s námi vyzkoušet výrobu korálkového Mikuláše, čerta, čertice nebo anděla – nejen, že procvičíte své prsty, ale zároveň si vytvoříte krásné skleněné ozdoby, ze kterých se budete těšit ještě roky dopředu! Video je rozděleno do tří částí a lze ho proklikat na tu, která vás zajímá.
Video návod na výrobu origami motýla vhodný pro šikovné děti i hravé dospělé. Origami je umění skládání různých motivů z papíru a má původ v Japonsku. Jeho kořeny sahají již do 9. století n. l., což z něj dělá součást tradiční japonské kultury a i dnes je velmi oblíbené – učí se ho skládat již děti v mateřských školkách, čímž vhodně podporují rozvoj jemné motoriky.
Kořeny svátku Dušičky lze hledat již u tajemných Keltů, kteří v tomto téměř zimním čase zažehli obrovské ohně a obětinami ctili přírodu i své předky. Obdobou těchto ohňů, které měly odhánět temné síly a prosvětlit tmavé zimní noci byla právě světla svíček a lampiček. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit.
Šablony lze využít jako podklad pod sklo/folii k malbě zimních motivů, nebo je využít jako omalovánky.
Chystáte se do našeho muzea s dětmi?
Aby i pro ně byla prohlídka expozic zajímavá, můžete s nimi společně vyplňovat kvíz Muzejníček, který obdržíte na pokladně. Odpovíte na 10 jednoduchých otázek v expozici skla a bižuterie, písmena u zvolených odpovědí doplníte do políček a vyjde vám tajenka. Za její správné vyluštění dostanete v pokladně malý dárek.
Baví tě kreslení a vybarvování? Tak to jsou naše muzejní omalovánky přesně pro tebe! Najdi v muzeu 5 exponátů, vybarvi je tak, jak doopravdy vypadají, zkus sám navrhnout jejich nový vzhled a můžeš si za svou píli vyzvednout odměnu na pokladně!
Najdi v expozicích muzea odpovědi do křížovky.
Po správném vyplnění se ti odhalí místo, kde na tebe čeká ukrytý poklad!
„Vítám tě v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jediném muzeu v České republice specializovaném na sklo a bižuterii! Mé jméno je Othello a jsem jedním ze sběratelských předmětů patřících dříve zámožnému obchodníkovi s bižuterií. Provedu tě příběhem muzea i českého sklářství…“
Její táta, mocný král, Honzíka si zavolal:
„Princezna bude žena tvá, když spatřím, že se usmívá! A k tomu korunu krále, když najdeš všechny korále!”
Pomůžeš Honzíkovi najít v obrázku poztrácené korálky?
Vystřihni je a nalep do připravované kresby náhrdelníku.
Našemu průvodci se zdál děsivý sen, že našel na podlaze muzea hromádku střepů – byly to střepy ze tří skleněných předmětů které jsou vystaveny ve vitrínách v expozici! Proboha, zděsil se, a začal střepy skládat dohromady.
Pomůžeš mu poskládat předměty do původní podoby, aby mohl klidně spát? Vystříhej jednotlivé střípky, poskládej a nalep je do připravených obrysů.
Kontakt:
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel. + 420 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz
Muzejní edukátor: Milena Zachařová, tel. 483 369 021, email: milena.zacharova@msbjablonec.cz