MUZEJNÍ PROGRAMY PRO DĚTI

 

NÁVODY KE TVOŘENÍ I K INSPIRACI:

 

 

 

 


 

 

ONLINE AKTIVITY PRO MALÉ I VELKÉ NÁVŠTĚVNÍKY

 

Edukační oddělení muzea pro vás připravilo aktivity, díky kterým se nejen dozvíte něco zajímavého
oborů sklářství a bižuterie, ale zároveň máte možnost inspirovat se k výrobě kreativních předmětů a dekorací. 

U každé aktivity je připraveno rukodělné či edukační video. Spustíte jej kliknutím na obrázek.

 

 

Jednoduché vánoční ozdoby z měkkých drátků a korálků

(17. 12. 2021)

Blíží se Vánoce, a proto jsme si pro Vás připravili video s výrobou jednoduchých ozdob z oblíbených měkkých drátků a korálků. Tvoření je vhodné zejména pro předškoláky, ale užijí si ho i děti starší. Tvarování ozdob a navlékání korálků procvičí prstíky, jemnou motoriku a rozvíjí fantazii.

 

 

 

 

Sklenice zdobené ubrouskovou technikou

(5. 11. 2021)

Připravili jsme pro Vás další tvůrčí video z cyklu „Virtuální ateliér“, tentokrát s podzimní tématikou. Malování barvami na sklenice i na sklo jste si s námi již mohli vyzkoušet v předchozích videích, ale slyšeli jste o zdobení tzv. ubrouskovou technikou? Pokud je to pro Vás novinka neváhejte a nechte se inspirovat! Naše muzejní edukátorka Vám vysvětlí vše, co potřebujete vědět.

 

 

 

Papírový větrník zdobený kamínky

(30. 9. 2021)

Přichází podzim a s ním i vítr ženoucí opadané listí. Vyzkoušejte si tento vítr zachytit pomocí jednoduchého větrníku! S jeho výrobou Vám poradí naše muzejní edukátorka Milena Zachařová.

 

 

 

 

Zvířátka z měkkých drátků
a korálků

(12. 8. 2021)

V dnešních videích nahlédnete opět do prostor našeho muzea – tentokrát do Prázdninového ateliéru, který je po dobu letních prázdnin otevřen od 10 do 18 hodin. Zde na vás čeká kuličková dráha, korálkovník s navlékáním perliček, ale i další rozmanité dílny…Přijďte se podívat!

 

 

Baví vás vyrábění z měkkých modelovacích drátků? Tak to vás dnešní video potěší, protože naše muzejní edukátorka pro vás natočila návod na výrobu pavouka a chameleona z těchto chlupatých poddajných drátků.

 

 

 

 

Jednoduchá květinová brož

(15. 6. 2021)

S muzejní edukátorkou si ukážeme, jak si vyrobit jednoduchou a nápaditou brož z papíru, textilie či pěnové hmoty! Květinové šablony ke tvoření a tematický kvíz naleznete na konci stránky.

 

 

 

 

Korálková ještěrka

(10. 5. 2021)

Muzejní edukátorka Milena Zachařová vám ve videu ukáže, jak se vyrábí oblíbená ještěrka z rokajlových korálků a co vše je k její výrobě potřeba.

 

 

 

 

Velikonoce v muzeu

(2. 4. 2021)

 

Ve videu Vás přivítá kurátorka Kateřina Hrušková, která Vám  představí tradici a výrobu skleněných sekaných perliček. S muzejní edukátorkou si následně můžete vyzkoušet výrobu jarních velikonočních zápichů z polystyrenových vajec, zdobených právě těmito korálky.

 

 

Muzejní exotika

(8. 3. 2021)

Nahlédněte do jedné z exotických kapitol jablonecké bižuterie a poslechněte si povídání kurátorky Kateřiny Hruškové o původu a výrobě skleněných náramkových kroužků tzv. banglí. Ve virtuálním ateliéru vás poté opět přivítá naše edukátorka, se kterou můžete vyzkoušet výrobu nevšedních origami papírových banglí.

 

 

Svítidla v muzeu

(5. 2. 2021)

V našem virtuálním muzeu Vás tentokrát přivítá hlavní kurátor muzea Petr Nový, který Vám přiblíží barvitou historii českých skleněných svítidel. S muzejní edukátorkou pak můžete ve virtuálním ateliéru, vyzkoušet výrobu originálního lampového stínidla a osvětlení ze skleničky.

 

 

 

 

Perličkové ozdoby

(3. 2. 2021)

Perličkové ozdoby byly dne 17. 12. zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO a jako poslední na světě je vyrábí firma RAUTIS v Poniklé v Krkonoších. Ve videu vám ukážeme sestavení perličkového sněhuláka ze série šikovných hobby setů této firmy, díky kterým můžete tvořit i z pohodlí domova. Zároveň se od naší kurátorky Dagmar Havlíčkové dozvíte více o původu a tradici perličkových ozdob. 

 

 

 

Lampionové tvoření

(29. 1. 2021)

Noci jsou stále delší než den, a proto není od věci umět si vyrobit lampion, který nejen prosvětlí tmavé zasněžené dny, ale zároveň jeho výroba zvedne náladu! Lampiony mají svůj původ v asijských zemích a v dnešní době jsou již rozšířené po celém světě. V našem návodu uvidíte, jak si vyrobit toto zajímavé svítidlo kreativně z materiálů, které najdete doma.

 

 

Vánoční tvoření

(25. 12. 2020)

 

Pouhým kliknutím na obrázek se vám otevře unikátní online vánoční tvoření  – vánoční hra se zdobením virtuálního stromečku muzejními ozdobami a video návod s výrobou geometrických ozdob z dutých trubiček.

 

 

 

Skleněný advent

(11. 12. 2020)

Video návod je věnovaný krásám zimy a zimním motivům. Motivy jsou vytvořeny na sklo směsí barvy a lepidla, která vytváří plastický efekt a výsledná malba připomíná nápadité spojení vitráže a podmalby. Vyzkoušejte i vy tuto zajímavou techniku a vytvořte si krásnou dekoraci či dárek pro své blízké.

 

 

 

 

 

Mikulášské korálkování

(30. 11. 2020)

Právě Mikuláš je dnes nejznámější adventní postavou a jak všichni víme na jeho obchůzkách ho doprovází andělé a čerti. Pozvěte tuto mikulášskou trojici k sobě domů a pojďte si s námi vyzkoušet výrobu korálkového Mikuláše, čerta, čertice nebo anděla – nejen, že procvičíte své prsty, ale zároveň si vytvoříte krásné skleněné ozdoby, ze kterých se budete těšit ještě roky dopředu! Video je rozděleno do tří částí a lze ho proklikat na tu, která vás zajímá.

 

 

 

Motýli v muzeu i mezi námi

(13. 11. 2020)

Video návod na výrobu origami motýla vhodný pro šikovné děti i hravé dospělé. Origami je umění skládání různých motivů z papíru a má původ v Japonsku. Jeho kořeny sahají již do 9. století n. l., což z něj dělá součást tradiční japonské kultury a i dnes je velmi oblíbené – učí se ho skládat již děti v mateřských školkách, čímž vhodně podporují rozvoj jemné motoriky.

 

 

 

Podzimní čas dušičkový

(30. 10. 2020)

Kořeny svátku Dušičky lze hledat již u tajemných Keltů, kteří v tomto téměř zimním čase zažehli obrovské ohně a obětinami ctili přírodu i své předky. Obdobou těchto ohňů, které měly odhánět temné síly a prosvětlit tmavé zimní noci byla právě světla svíček a lampiček. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit.

 

 

TEMATICKÉ PRACOVNÍ LISTY A OMALOVÁNKY 

 

Ozdoby z muzejního stromečku

 

Květiny v muzeu

 

Velikonoce


 

Muzejní exotika

 

Svítidla v muzeu

 

Perličkové ozdoby

 

Lampiony

 

Skleněný advent

Šablony lze využít jako podklad pod sklo/folii k malbě zimních motivů, nebo je využít jako omalovánky. 

 

Mikuláš

 

Motýli

 

Dušičky

 


 

Kontakt:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Muzejní edukátor: Bc. Dana Křivánková

T: +420 483 369 021

M: +420 778 702 892

E:  pedagog@msb-jablonec.cz