MUZEJNÍ PROGRAMY PRO DĚTI

 

Chcete se něco zajímavého dozvědět? Odebírejte náš muzejní YouTube.

 

 

 

Sledujte nás na Facebooku a nenechte si ujít akce a události!

 

 

ONLINE AKTIVITY PRO MALÉ I VELKÉ NÁVŠTĚVNÍKY

 

Edukační oddělení muzea pro vás připravilo aktivity, díky kterým se nejen dozvíte něco zajímavého
oborů sklářství a bižuterie, ale zároveň máte možnost inspirovat se k výrobě kreativních předmětů a dekorací. 

U každé aktivity je připraveno rukodělné či edukační video. Spustíte jej kliknutím na obrázek.

Veškeré materiály lze vytisknout a využít buď v domácím prostředí, případně jako podpůrnou didaktickou pomůcku při výuce. Vyplněné a vyfocené listy lze zaslat na adresu muzejní edukátorky: milena.zacharova@msb-jablonec.cz  a získat odměnu.

 

Zvířátka z měkkých drátků
a korálků

(12. 8. 2021)

 

V dnešních videích nahlédnete opět do prostor našeho muzea – tentokrát do Prázdninového ateliéru, který je po dobu letních prázdnin otevřen od 10 do 18 hodin. Zde na vás čeká kuličková dráha, korálkovník s navlékáním perliček, ale i další rozmanité dílny…Přijďte se podívat!

 

Baví vás vyrábění z měkkých modelovacích drátků? Tak to vás dnešní video potěší, protože naše muzejní edukátorka pro vás natočila návod na výrobu pavouka a chameleona z těchto chlupatých poddajných drátků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednoduchá květinová brož

(15. 6. 2021)

S muzejní edukátorkou si ukážeme, jak si vyrobit jednoduchou a nápaditou brož z papíru, textilie či pěnové hmoty! Květinové šablony ke tvoření a tematický kvíz naleznete na konci stránky.

 

 

 

 

 

Korálková ještěrka

(10. 5. 2021)

Muzejní edukátorka Milena Zachařová vám ve videu ukáže, jak se vyrábí oblíbená ještěrka z rokajlových korálků a co vše je k její výrobě potřeba.

 

 

 

 

 

 

Velikonoce v muzeu

(2. 4. 2021)

 

Ve videu Vás přivítá kurátorka Kateřina Hrušková, která Vám  představí tradici a výrobu skleněných sekaných perliček. S muzejní edukátorkou si následně můžete vyzkoušet výrobu jarních velikonočních zápichů z polystyrenových vajec, zdobených právě těmito korálky.

 

 

 

Muzejní exotika

(8. 3. 2021)

Nahlédněte do jedné z exotických kapitol jablonecké bižuterie a poslechněte si povídání kurátorky Kateřiny Hruškové o původu a výrobě skleněných náramkových kroužků tzv. banglí. Ve virtuálním ateliéru vás poté opět přivítá naše edukátorka, se kterou můžete vyzkoušet výrobu nevšedních origami papírových banglí.

 

 

Svítidla v muzeu

(5. 2. 2021)

V našem virtuálním muzeu Vás tentokrát přivítá hlavní kurátor muzea Petr Nový, který Vám přiblíží barvitou historii českých skleněných svítidel. S muzejní edukátorkou pak můžete ve virtuálním ateliéru, vyzkoušet výrobu originálního lampového stínidla a osvětlení ze skleničky.

 

 

 

 

Perličkové ozdoby

(3. 2. 2021)

Perličkové ozdoby byly dne 17. 12. zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO a jako poslední na světě je vyrábí firma RAUTIS v Poniklé v Krkonoších. Ve videu vám ukážeme sestavení perličkového sněhuláka ze série šikovných hobby setů této firmy, díky kterým můžete tvořit i z pohodlí domova. Zároveň se od naší kurátorky Dagmar Havlíčkové dozvíte více o původu a tradici perličkových ozdob. 

 

 

 

Lampionové tvoření

(29. 1. 2021)

Noci jsou stále delší než den, a proto není od věci umět si vyrobit lampion, který nejen prosvětlí tmavé zasněžené dny, ale zároveň jeho výroba zvedne náladu! Lampiony mají svůj původ v asijských zemích a v dnešní době jsou již rozšířené po celém světě. V našem návodu uvidíte, jak si vyrobit toto zajímavé svítidlo kreativně z materiálů, které najdete doma.

 

Vánoční tvoření

(25. 12. 2020)

 

Pouhým kliknutím na obrázek se vám otevře unikátní online vánoční tvoření  – vánoční hra se zdobením virtuálního stromečku muzejními ozdobami a video návod s výrobou geometrických ozdob z dutých trubiček.

 

 

 

Skleněný advent

(11. 12. 2020)

Video návod je věnovaný krásám zimy a zimním motivům. Motivy jsou vytvořeny na sklo směsí barvy a lepidla, která vytváří plastický efekt a výsledná malba připomíná nápadité spojení vitráže a podmalby. Vyzkoušejte i vy tuto zajímavou techniku a vytvořte si krásnou dekoraci či dárek pro své blízké.

 

 

 

 

 

Mikulášské korálkování

(30. 11. 2020)

Právě Mikuláš je dnes nejznámější adventní postavou a jak všichni víme na jeho obchůzkách ho doprovází andělé a čerti. Pozvěte tuto mikulášskou trojici k sobě domů a pojďte si s námi vyzkoušet výrobu korálkového Mikuláše, čerta, čertice nebo anděla – nejen, že procvičíte své prsty, ale zároveň si vytvoříte krásné skleněné ozdoby, ze kterých se budete těšit ještě roky dopředu! Video je rozděleno do tří částí a lze ho proklikat na tu, která vás zajímá.

 

Motýli v muzeu i mezi námi

(13. 11. 2020)

Video návod na výrobu origami motýla vhodný pro šikovné děti i hravé dospělé. Origami je umění skládání různých motivů z papíru a má původ v Japonsku. Jeho kořeny sahají již do 9. století n. l., což z něj dělá součást tradiční japonské kultury a i dnes je velmi oblíbené – učí se ho skládat již děti v mateřských školkách, čímž vhodně podporují rozvoj jemné motoriky.

 

 

 

Podzimní čas dušičkový

(30. 10. 2020)

Kořeny svátku Dušičky lze hledat již u tajemných Keltů, kteří v tomto téměř zimním čase zažehli obrovské ohně a obětinami ctili přírodu i své předky. Obdobou těchto ohňů, které měly odhánět temné síly a prosvětlit tmavé zimní noci byla právě světla svíček a lampiček. Naši předci věřili, že právě kolem 1. listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se před zlými duchy ochránit.

 

 

TEMATICKÉ PRACOVNÍ LISTY A OMALOVÁNKY 

Květiny v muzeu

 

Velikonoce


 

Muzejní exotika

 

Svítidla v muzeu

 

Perličkové ozdoby

 

Lampiony

 

Skleněný advent

Šablony lze využít jako podklad pod sklo/folii k malbě zimních motivů, nebo je využít jako omalovánky. 

 

Mikuláš

 

Motýli

 

Dušičky

 

 

HRY PRO DĚTI NEJEN DO EXPOZIC MUZEA

 
Kvíz muzejníček

Kvíz Muzejníček (od 7 let)

Chystáte se do našeho muzea s dětmi?
Aby i pro ně byla prohlídka expozic zajímavá, můžete s nimi společně vyplňovat kvíz Muzejníček, který obdržíte na pokladně. Odpovíte na 10 jednoduchých otázek v expozici skla a bižuterie, písmena u zvolených odpovědí doplníte do políček a vyjde vám tajenka. Za její správné vyluštění dostanete v pokladně malý dárek.

 

 

Barvy v muzeu (od 7 let)

Baví tě kreslení a vybarvování? Tak to jsou naše muzejní omalovánky přesně pro tebe! Najdi v muzeu 5 exponátů, vybarvi je tak, jak doopravdy vypadají, zkus sám navrhnout jejich nový vzhled a můžeš si za svou píli vyzvednout odměnu na pokladně!

 

 

 

 

Křížovka (od 9 let)

Najdi v expozicích muzea odpovědi do křížovky.
Po správném vyplnění se ti odhalí místo, kde na tebe čeká ukrytý poklad!

 

 

 

 

 

 

 
Komikosvý prvudce po zvídavé návštěvníky

Komiksový průvodce pro zvídavé návštěvníky (od 11 let)

“Vítám tě v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jediném muzeu v České republice specializovaném na sklo a bižuterii! Mé jméno je Othello a jsem jedním ze sběratelských předmětů patřících dříve zámožnému obchodníkovi s bižuterií. Provedu tě příběhem muzea i českého sklářství…”

 

 

 

 

Princeznička v zahradě, poztrácela korále

Princeznička v zahradě, poztrácela korále

Její táta, mocný král, Honzíka si zavolal:
„Princezna bude žena tvá, když spatřím, že se usmívá! A k tomu korunu krále, když najdeš všechny korále!”

Pomůžeš Honzíkovi najít v obrázku poztrácené korálky?
Vystřihni je a nalep do připravované kresby náhrdelníku.

 
Hromádka střepů

Hromádka střepů

Našemu průvodci se zdál děsivý sen, že našel na podlaze muzea hromádku střepů – byly to střepy ze tří skleněných předmětů které jsou vystaveny ve vitrínách v expozici! Proboha, zděsil se, a začal střepy skládat dohromady.

Pomůžeš mu poskládat předměty do původní podoby, aby mohl klidně spát? Vystříhej jednotlivé střípky, poskládej a nalep je do připravených obrysů.


 

Kontakt:

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, tel. + 420 483 369 011, e-mail: info@msb-jablonec.cz

Muzejní edukátor: Milena Zachařová, tel. 483 369 021, email: milena.zacharova@msbjablonec.cz