"Liščí bouda" / Kristiánov

Veřejně přístupné

Bedřichov č. p. 52, Kristiánov

„Liščí bouda“ je jediné dochované stavení dříve významné sklářské osady a za své pojmenování vděčí zřejmě rodině skláře Fuchse, který zde pobýval.

Domek s č. p. 52 byl postaven společně se sklárnou v druhé polovině 18. století a sloužil původně k bydlení sklářů a jejich rodin. Samotní Fuchsové zde žili již na počátku 19. století. Později se z příbytku sklářů stala hutní hospoda, kterou po požáru sklárny nahradila vyhledávaná výletní restaurace. Už od druhé poloviny 19. stol. patřila sklářská osada společně s Novou Loukou a Smědavou k nej­navštěvovanějším místům Jizerských hor. Po druhé světové válce začal domek chátrat a změnil se na ubytovnu Klubu českých turistů (po roce 1946).

Památkově chráněn je od 3. 5. 1958.

V roce 1963 ji získalo jablonecké Muzeum skla a bižuterie a vzniklo zde malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Po řadě dřívějších oprav sledujících prostou záchranu objektu se objekt v roce 2016 konečně dočkal celkové rekonstrukce, podle návrhu jablonecké projektantské firmy Ateliér 4, realizace se zhostila renomovaná stavební společnost GEMA ART Praha.

Objekt je veřejnosti otevřen v letní sezóně a nabízí návštěvníkům stálou expozici (Sklářská osada Kristiánov), dětskou hernu a prodej drobného občerstvení a suvenýrů. Charakteristika objektu neumožňuje bezbariérový přístup.

Fotogalerie

Navštivte nás!

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků (české skleněné vánoční ozdoby). Vydejte se za třpytivou krásou!

Navštívit muzeum