Muzejní krystal Stavbou roku 2020

přístavba muzeaNadace pro rozvoj architektury a stavebnictví vyhlásila v minulém týdnu osmičku vítězů soutěže Stavba roku 2020. Jednou ze staveb oceněných soutěžní odbornou porotou je i skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, který s ním zvítězil ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Jeho projekt oslovil soutěžní komisi zejména díky unikátnímu vzhledu stavby ve tvaru skleněného krystalu nebo broušeného bižuterního kamene, který tak navenek symbolizuje i jeho obsah. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června.

Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu“, uvedla v září na nominačním večeru ředitelka Milada Valečková. „Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat“, doplnila Valečková.

Není to ale jediná významná cena, kterou se může muzeum v tomto roce pochlubit. O týden dříve obdrželo ocenění Patria Nostra za rekonstrukci a zpřístupnění posledního dochovaného objektu zaniklé sklářské osady Kristiánov v Jizerských horách. Cenu uděluje Mezinárodní festival architektury a urbanismu ve spolupráci s hejtmany všech krajů za příkladný investiční a architektonický počin realizovaný v letech 1990–2020 přispívající k rozvoji venkova v jednotlivých krajích ČR. „Jedná se o ocenění těch, kteří se mimořádným způsobem podílejí na zachování hodnot minulosti a vytváření nových hodnot pro život venkova“, uvádějí zástupci vyhlašovatelů.

Více o výsledcích soutěže Stavba roku 2020 zde>

Více o ocenění Patria Nostra zde>

 

Ohlasy v médiích:

23. 10. 2020 Český rozhlas Liberec – Začalo se mi to líbit, až když to začali zasklívat, říká o nové přístavbě ředitelka muzea. Teď má Krystal titul Stavba roku

29. 10. 2020 Český rozhlas Region – Moderní přístavba jabloneckého muzea v podobě skleněného krystalu získala titul Stavba roku