VÝSTAVA

ZEMĚ ORNAMENTU

Záhlavi akce ZEMĚ ORNAMENTU
5. prosince 2014 - 12. dubna 2015/ hlavní budova
Spínadla a šperky z Balkánského poloostrova

Do dávné atmosféry zemí Balkánského poloostrova zve od 5. prosince Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na výstavě ZEMĚ ORNAMENTU představuje rozsáhlý soubor šperků, oděvů a doplňků z této atraktivní oblasti, který je výběrem z exkluzivní Sbírky Waldes.

Od roku 1977 spravují v Jablonci rozsáhlý soubor bývalého Waldesova muzea spínadel a knoflíků, které bylo v roce 1918 slavnostně otevřeno v pražských Vršovicích. U jeho zrodu stál úspěšný pražský továrník Jindřich Waldes, majitel světoznámé a stále (byť s jiným vlastníkem) existující firmy na výrobu drobného kovového zboží, především galanterii a stiskací knoflíky –  patentky, která je dodnes známá pod názvem KOH-I-NOOR.

Na výstavě muzeum prezentuje 150 vybraných sbírkových předmětů, především spon, šperků a oděvních doplňků, které převážně pocházejí z období mezi lety 1850 – 1920 z různých oblastí Balkánského poloostrova. Návštěvníci se seznámí s rozmanitostí používaných materiálů, technik i ornamentálním zpracováním.

Výstavu se připravovala více než tři roky, a to především díky náročnému restaurování řady vystavených exponátů. Restaurátorské práce, jejichž hodnota přesáhla osm set tisíc korun, se podařilo zrealizovat díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Libereckého kraje. K výstavě vydává muzeum obrazový katalog zaměřený na historii Sbírky Waldes jako celku dokumentujícího zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi, který byl v roce 1999 prohlášen za kulturní památku.

Protože je adventní čas je pro návštěvníky na sobotu 6. prosince připraven také doprovodný program inspirovaný balkánskou vánoční tradicí – zdobením vánočního polena, kterému se říkalo badnjak.

Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 4. prosince v 17 hodin v hlavní budově muzea a pro veřejnost bude přístupná až do 12. dubna příštího roku. O jižansky temperamentní atmosféru vernisáže se postará hodinovým vystoupením skupina ORANŽÁDA hrající balkánskou dechovku a folklór.