AKCE

Za sklářskými mistry

Záhlavi akce Za sklářskými mistry
sobota-neděle 9. - 10. listopadu / 10 - 16 hodin/ hlavní budova

Víkend věnovaný ukázkám tradiční výroby.

Zveme Vás  9. a 10. listopadu v čase mezi 10. a 16. hodinou na víkendovou akci „Za sklářskými mistry“. Ve vestibulu muzea budou probíhat ukázky výroby černé bižuterie a foukání figurek u kahanu. Postarají se o ně opravdoví mistři svého řemesla. A kteří že to jsou? „Černá bižuterie zažila svou největší oblibu na přelomu 19. a 20. století, dnes se její výrobou zabývá jen pár lidí na světě. A jedním z nich je Vladimír Svatoň z Hrádku nad Nisou,“ řekla ředitelka muzea Milada Valečková. Šperky z černého skla sestavuje tradičními technologiemi. Musí si přitom vystačit s původními, ještě předválečnými polotovary, nové již nikdo nevyrábí. „Ne snad proto, že by se to dnes neumělo, ale pro technologickou náročnost výroby, a tedy také značně vysokou cenu“, dodala ředitelka. Při své tvorbě tedy musí současní výrobci prokázat velkou kreativitu. Na širokém sortimentu, nabízeném třeba právě v muzeu, se ukazuje, že se jim to daří.

Sklářským mistrem je bezpochyby také Karel Sobotka, držitel titulu Živnostník roku 2013. Jeho foukané figurky nesou chráněnou známku „Český výrobek“ nebo „Regionální produkt Český ráj“. „Snažím se, aby každá figurka měla své osobní kouzlo. Ať už kus, který dělám několik hodin či dní, tak i malý výrobek. V této práci nevyužívám žádné formy. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu“, řekl Karel Sobotka, který se označuje za posledního foukače figurek u nás.

Obdivovat mistrovství jedněch z posledních sklářských řemeslníků můžete zdarma, v sobotu 9. a v neděli 10. listopadu, vždy od 10 do 16 hodin.