VÝSTAVA

Z Nového Světa
do celého světa

Záhlavi akce Z Nového Světa do celého světa
1. února – 26. května 2013/ hlavní budova
300 let harrachovského skla

Vernisáž 31. ledna 2013 v 17 hodin.

Víte že nejstarší dosud činnou sklárnu na světě nejdete v Harrachově? Kdysi ji vlastnil rod Harrachů, dnes je jejím vlastníkem firma Novosad a syn. Sklárna si v minulém roce připomněla již 300 let své nepřetržité existence a i nadále se úspěšně věnuje tomu, co ji ve světě proslavilo – ruční výrobě nápojového a stolního skla. Jablonecké muzeum skla a bižuterie připomene toto významné výročí výstavou „Z Nového Světa do celého světa, 300 let harrachovského skla“.

Výstava byla připravena již v minulém roce pro Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Západočeské muzeum v Plzni. Autorem projektu, jehož součástí je i výpravná publikace v české a anglické verzi, je hlavní kurátor plzeňského muzea Jan Mergl. Jedná se o vůbec první komplexní zpracování tématu harrachovského skla, na kterém se podílela řada odborníků z různých institucí.

Jablonecká výstava však není v žádném případě pouhou reprízou. Bude doplněna o řadu exponátů, které nemohli návštěvníci v Praze ani Plzni vidět. „ Naše muzeum vlastní několik tisíc kusů harrachovského skla od 18. století po současnost, z nichž desítky jsou trvale umístěny ve stálé expozici. Sklárně se věnuje též několik zastavení vícejazyčného audioprůvodce muzeem, který jsme novinkově pro naše návštěvníky připravili“, řekl hlavní kurátor muzea v Jablonci Petr Nový. Jeho slova doplnila kurátorka jablonecké výstavy Dagmar Havlíčková: „Se sklárnou Novosad a syn dlouhodobě aktivně spolupracujeme. Díky tomu můžeme návštěvníkům nabídnout nejen historické kousky, ale také ukázky z aktuální kolekce navržené v posledních letech interní designérkou sklárny Ivanou Müllerovou“.

Dobrou spolupráci muzea a firmy potvrzuje také atraktivní pobídka k návštěvě, kterou muzeum s firmou Novosad a syn pro veřejnost připravilo. Návštěvníci, kteří se v pokladně prokáží vstupenkou z exkurze v harrachovské sklárně, budou mít na výstavu vstup zdarma nebo budou moci využít zvýhodněné vstupné do celého muzea.

Výstava „Z Nového Světa do celého světa, 300 let harrachovského skla“ bude v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zahájena vernisáží ve čtvrtek 31. ledna. Součástí vernisáže bude také premiérové uvedení unikátního filmu z počátku 20. století „Návštěva v Harrachovské sklárně“. Ten bude v muzeu k vidění po celou dobu trvání výstavy, tedy až do 26. května. Pro všechny návštěvníky je k výstavě připraven slosovatelný pracovní list a pro předem objednané skupiny výtvarná dílna.