VÝSTAVA

Svět patří nám

Záhlavi akce Svět patří nám
4. října - 1. listopadu 2013/ Galerie Belveder
Otcové města Jablonce X. - Exportéři

Vernisáž 3. října 2013 v 17 hodin.

Jak se z neznámé jizerskohorské vsi stal Jablonec světovým centrem obchodu s bižuterií? To se dozvíte na výstavě SVĚT PATŘÍ NÁM, kterou Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v říjnu uzavře desetidílný cyklus Otcové města.

V muzejní Galerii Belveder se veřejnosti představí profily 25 exportérů a vývozních firem, které figurovaly na světových trzích od 18. po 21. století. Právě jejich zásluhou se z tehdy bezvýznamného Jablonce nad Nisou stalo světové centrum obchodu s bižuterií. K vidění bude nejen samotná bižuterie, ale též raritní exponáty spojené s konkrétními osobami, například pamětní firemní tabla či cestovní doklady. „Nejzajímavějším dochovaným objektem je patrně fragment dřevěné kolesky, s níž cestoval na přelomu 18 a 19. století po Evropě jablonecký obchodník Johann Franz Schwann“, přibližuje výstavu její kurátor Petr Nový. Za exponát lze považovat ale i samotnou barokní budovu Galerie Belveder – bývalou rychtu vystavěnou jedním z vývozců, nebo i hlavní muzejní budovu, dřívější sídlo exportního domu firmy Zimmer & Schmidt.

Výstava se koná jako desáté a poslední pokračování cyklu Otcové města Jablonce, který zájemcům celých 10 let přibližoval jablonecké osobnosti, korporace i zajímavé společenské události a jevy. „Cyklus nám umožnil nejen využít z našeho bohatého sbírkového fondu část předmětů vlastivědného charakteru, ale podnítil nás také k analytické práci na poli regionálních dějin“, uvedl hlavní kurátor muzea Petr Nový a dodal: „Výsledkem je řada nových skutečností i témat, které by jinak zůstaly milovníkům místní historie utajeny“. Například statutární město Jablonec nad Nisou dnes uděluje medaili Josefa Pfeiffera, o jehož existenci před rokem 2003 věděl jen málokdo. Muzejní bádání místní historií vyústilo v roce 2008 také ve vydání výpravné publikace Otcové města Jablonce.

Závěrečné pokračování cyklu Otcové města bude veřejnosti zpřístupněno vernisáží v Galerii Belveder spojenou s komentovanou prohlídkou ve čtvrtek 3.října v 17 hodin. Návštěvníci mohou pak ještě výstavu shlédnout vždy od úterka do pátku od 13 do 17 hodin, a to až do 1. listopadu.

Komentovaná prohlídka PhDr. Petra Nového
3. října 2013, Galerie Belveder, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

GALERIE BELVEDER
Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
T: + 420 483 310 947 / F: + 420 483 369 012
E: info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00