VÝSTAVA

Skleněná ZOO

Záhlavi akce Skleněná ZOO
29. listopadu 2013 - 18. května 2014/ Galerie Belveder
Exkluzivní vánoční ozdoby

Vernisáž 28. listopadu 2013 v 17 hodin.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zve malé i velké návštěvníky do světa skutečných i pohádkových zvířátek. Od 29. listopadu připravilo v Galerii Belveder Skleněnou ZOO, exkluzivní výstavu vánočních ozdob představujících zvířátka z celého světa.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spravuje největší veřejnou sbírku vánočních ozdob na světě. Díky rozsáhlé vzorkovně firmy Jablonex Group, kterou bezplatně získalo v roce 2008,  ji tvoří více než 16 tisíc rozličných vzorů. Na výstavě bude možné shlédnout několik stovek exkluzivních vánočních ozdob právě z této bohaté kolekce, která časově pokrývá období od 70. let 20. století.

„Tentokrát jsme zacílili na skleněné vánoční ozdoby foukané do forem nejrůznějších zoomorfních tvarů, určené pro malé i velké zákazníky z celého světa“, uvádí kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková. Vánoční ozdoby foukané do formy vznikaly zpočátku stejným postupem jako volně foukané vánoční ozdoby, tedy z ruky. Sklář – foukač vytvořil nad plamenem tzv. odtažek, který si předtvaroval a poté vložil do formy a prudkým vyfouknutím dotvořil do požadovaného tvaru. Ten poté mohl dekorovat stříbřením, smáčením, malováním, stříkáním či tampónovým tiskem.

Výstavu doprovází samoobslužná dílna “Zvířata, kde všude je najdeme” a soutěž o nejzajímavější figurku. Vítězové získají plyšová zvířátka. Samoobslužná dílna je v ceně vstupného na výstavu. Skupina dětí do 6 let platí pouze dílničku (cena použitého materiálu) 20,- Kč/os (pedagogický doprovod vstup zdarma).

Pro sváteční víkendy 21. a 22., 28. a 29. prosince  jsou navíc připraveny tvůrčí dílny, na nichž budou mistři tohoto oboru – pan Karel Sobotka a paní Jana Straková – předvádět výrobu foukaných vánočních ozdob. Návštěvníci si pak budou moci vyzkoušet svou zručnost jejich malováním a odnést si tak z výstavy originální dárek.

Nechte se tedy zlákat k návštěvě Skleněné ZOO, do světa skutečných i pohádkových zvířátek, který dovolí nejen dětské představivosti stát se součástí pestrobarevného hejna ptáků, proplouvat fantazijními shluky rybek nebo se jen tak volně procházet po exotické krajině za doprovodu medvědů, lvů, pejsků či kočiček.

Výstava Skleněná ZOO bude v objektu muzejní Galerie Belveder zahájena ve čtvrtek 28. listopadu v 17 hodin, v rámci vernisáže je pro děti připraveno divadelní představení O slepičce kropenaté v podání loutkářského souboru „Na židli“ z Turnova. Vstup je zdarma. Výstava potrvá do 18. května. „Protože se jedná o výstavu určenou celým rodinám, upravili jsme po dobu jejího konání otvírací dobu na Galerii Belveder. Rodiče s dětmi ji budou moci využít v rámci odpoledních vycházek, vždy od čtvrtka do neděle v odpoledních hodinách“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Pro organizované skupiny možnost návštěvy i mimo otvírací dobu na základě předchozí objednávky na tel. 483 369 011

Skleněná ZOO v pořadu Sama doma
Kurátoři muzea, Dagmar Havlíčková a Petr Nový, byli 10. prosince 2013 hosty pořadu České televize Sama doma. Zajímavé povídání o historii i současnosti výroby skleněných vánočních ozdob si můžete přehrát zde»

Pozvánku na výstavu Skleněná ZOO v pořadu TAMTAM z 11. ledna 2014 si můžete přehrát zde »

Záznam z vernisáže výstavy Skleněná ZOO

 

 

 

 

 

 

GALERIE BELVEDER
Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
T: + 420 483 310 947 / F: + 420 483 369 012
E: info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00