AKCE

Sklářská slavnost 2020

Záhlavi akce Sklářská slavnost 2020
sobota 5. září 2020 / 9 - 16 hodin/ Kristiánov

SKLÁŘSKÁ SLAVNOST NA KRISTIÁNOVĚ BUDE!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek zve naše muzeum k návštěvě tradiční Sklářské slavnosti. Koná se v sobotu 5. září 2020 od 9 hodin.

„Návštěvníci mohou opět sledovat mistry skláře přímo u pece, poznat kouzlo tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, foukání ozdob, sledovat výrobu skleněné bižuterie či různých módních doplňků. Zastoupena budou ale i další řemesla“, řekla ředitelka Milada Valečková.
Připravena je také široká nabídka tvůrčích dílen pro návštěvníky, například výroba skleněné mozaiky, navlékání korálků „na mašince“ nebo šití originálního šperku z drobných perliček. Na děti čeká hledání pokladu čaroděje Tamanna. Ti největší odvážlivci si mohou vyzkoušet slaňování přes Kamenici pod dozorem Horské služby Bedřichov anebo jízdu na koni.

Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program pak od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší. V kulturním programu se budou celý den střídat folklorní soubor Jizera, který zpracovává tradiční podještědský, pojizerský a podkrkonošský folklor. Pro děti zahraje Divadlo Krabice Teplice svá veselá představení „Mrkvomen“ a „Václav a Slimák“. Zazpívají „Zlatý holky“ a přijede i „Katastrofální předpověď počasí“ se svými jarmarečními zpěvy. 

Program na Kristiánově bude v sobotu 5. září probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Doprava

Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

Auta mohou využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Sponzoři

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou a SPORT Jablonec nad Nisou, s. r. o. – Městský plavecký bazén.

 

Mediální partner Kristiánova

Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY