AKCE

Sklářská slavnost pod dohledem sklářů a čaroděje Tamanna

Záhlavi akce Sklářská slavnost pod dohledem sklářů a čaroděje Tamanna
sobota 7. září 2019 / Kristiánov / 9-16 hodin/ Kristiánov

Každý rok se na jediný den v roce stává nejvýznamnější sklářská osada na Kristiánově dějištěm připomínajícím někdejší slávu sklářských mistrů. Tím dnem je vždy první sobota v měsíci září a ta letošní připadla na 7. září 2019, kdy byla opět oživena vzpomínka na tradiční řemeslo sklářů a výrobců bižuterie.

Sklářskou slavnost symbolicky zahájilo položení květiny na místním hřbitově u hrobu zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla. Na zarostlých základech dřívějšího Panského domu se konala mše svatá koncelebrovaná děkanem Oldřichem Kolářem. Centrem dění se stala samozřejmě expozice sklářství v tzv. „Liščí boudě“, kde probíhaly po celý den pravidelné komentované prohlídky vedené muzejními kurátory, kteří zájemce provedli nejen vnitřní expozicí, ale i celou osadou. Po osadě prováděl i tajemný čaroděj Taman, který se stal symbolem  letošní Sklářské slavnosti.

Na pódiu se střídala taneční i hudební vystoupení. Prvním vystupujícím byl folklorní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou s tanečními pásmy přibližující regionální lidové tance, zvyky a písně z oblasti Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší připomínající řemesla a výroční události. Propojení mládeže s dospělými tanečníky bylo energickým vystoupením na vysoké úrovni a po zásluze soubor získal potlesk návštěvníků. Skvělou pohodu u písní s texty o Jizerských horách přinesla trampská či ochranářská hudební a pěvecká skupina Zlatý holky z Jablonecka, šéfovaná, jak jinak, než mužem – Marcelem Štěpánkem zvaného Fox. Ve druhé části programu si pak svou pozornost získala i bluegrassová kapela Funny Grass z Českého Ráje.

Na louce před Liščí boudou byla umístěna jedna z tvůrčích dílen u navlékacích mašinek, kde si mohl každý pod odborným dozorem zaměstnanců muzea a dobrovolníků z řad Spolku přátel muzea, navléknout šňůru korálků z rokajlu. A na přírodní scéně se mohly děti podívat na loutkové představení „Kašpárek chodí pěšky“ od turnovských Čmukařů. Pohádka však byla odpoledne pro nepřízeň počasí přesunuta do podkroví Liščí boudy, které umocnilo atmosféru loutkového představení.

Sám pan Lišák, jako symbol Liščí boudy, zval všechny příchozí na různé tvůrčí dílny rozmístěných po Kristiánově. Stejně tak zval na skládání společné mozaiky ze skleněných střípků s vyobrazením své postavy. Dílna byla situovaná pod chalupou ve venkovním zastřešeném sezení a mohli se do ní zapojit malí i velcí. O tuto atraktivní dílnu se postarala společnost T.G.K., která dodala veškerý materiál i lektory.

Podkroví roubenky se stalo výchozím místem pro zábavnou hru pro děti „Hledání pokladu čaroděje Tamanna“. Zde musely děti nejprve složit model celé osady a pak se vydat po jednotlivých budovách. Na každém zastavení (Liščí bouda – sklárna – Panský dům – škola  – hřbitov) získaly část pokladu, kterou pak u stánků muzea ukázaly, a zde jim byla předána další odměna z pokladu. A protože nad touto zábavou dohlížel sám tajemný čaroděj Taman, byl prožitek z hledání pokladu pro všechny o to větší a tajemnější.

Po celé osadě byly rozmístěny stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s pamlsky, ale i produkty dalších tradičních řemesel, jako malování skla, drátenictví, keramikou a dalších. Návštěvníci mohli sledovat mistry skláře přímo u pece. Florianova huť připravila  ukázky výrobků z tradičního sortimentu kristiánovské sklárny. Na dalších místech byly předváděny práce u kahanu, foukání ozdob, tažení skleněných figurek či vinutých perlí, zdobení či pískování skla, výroba skleněné bižuterie a různých módních doplňků.

Pro odvážlivce připravila Horská služba Jizerské hory slanění přes řeku Kamenici. A u příchodu na Kristiánov se mohli příchozí či odchozí svézt na koni, což zajišťovala jízdárna Koně v Jizerkách pod vedením Simony a Martina Häcklových.

Sklářskou slavnost navštívilo zhruba 1 800 lidí a dle reakcí i vyjádření se všem na Kristiánově líbilo, i když je  toto odlehlé místo v Jizerských horách přístupné pouze pěšky. Všem děkujeme za návštěvu i přesto, že počasí nebylo zcela ideální. O to více si vážíme přítomnosti všech, kteří přišli.

Akce se uskutečnila za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje a obce Bedřichov a Janov nad Nisou. Další obce, města a instituce – Jablonec nad Nisou, Lučany nad Nisou, Smržovka, Albrechtice v Jizerských horách, Severočeské komunální služby s.r.o.., Horská služba, Obecní Policie Janov a Bedřichov, Povodí Labe, Chráněná krajinná oblast Jizerské hory, Lesy České republiky, Sbor dobrovolných hasičů Jablonecké Paseky, Krajská hygienická stanice a  Bus Line, přispěly svým dílem ke zdárnému průběhu akce. Děkujeme.

Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY.

Podrobný program:

9.00     začátek slavnosti

9.30     uctění památky zakladatele Sklářské osady na Lesním hřbitově

10.00     poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu

11.00     Folklorní soubor Nisanka

11.30     loutkové divadlo „Kašpárek chodí pěšky“ – Čmukaři Turnov

12.00     skupina Zlatý holky

13.00     Folklorní soubor Nisanka

13.30     loutkové divadlo „Kašpárek chodí pěšky“ – Čmukaři Turnov

14.00     Funny Gras – bluegrass, country

15.00     Folklorní soubor Nisanka

16.00     ukončení slavnosti

 

Všem děkujeme  a těšíme se opět za rok 5. září 2020