VÝSTAVA

PIERCING
Mezi rituálem a pózou

Záhlavi akce PIERCING – Mezi rituálem a pózou
31. května - 21. září 2013/ Galerie Belveder

Vernisáž 30. května 2013 v 17 hodin.

Propíchnout čí nepropíchnout? Přijďte si to rozmyslet do jablonecké Galerie Belveder.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou tam připravilo od 31. května 2013 výstavu s názvem PIERCING – Mezi rituálem pózou. Nabízí pohled na piercing ze dvou různých úhlů – jako tradiční rituální objekt spojený s hlubokým duchovním prožitkem i jako výraz postoje jedince ke společnosti a doplněk podléhající módním trendům a osobnímu vkusu.

Piercing je dnes často noční můrou rodičů dospívajích dětí. „S trochou nadsázky však můžeme říci, že ho nosily třeba už naše prababičky. Řadí se k němu totiž i tak běžná věc jako jsou náušnice. I v naší kultuře jsou přitom spojeny s řadou rituálů“, vysvětluje kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. Kromě běžného piercingu nabídne výstava kolekci exotických ozdob ze sbírek Náprstkova muzea v Praze, třeba brazilské náušnice z papouščích pírek nebo kančí kly. Soubor doplní mimořádně vzácný exponát náušnice z 10. století zapůjčený Městským muzeem v Čelákovicích.

Výstava vznikala v úzké spolupráci se studenty jablonecké střední a vyšší uměleckoprůmyslové školy, kteří v rámci klauzurních prací vytvořili ojedinělou atraktivní kolekci autorského piercingu, a jsou také autory originálního vizuálního stylu celé výstavy.

Součástí výstavy je doprovodný program nazvaný „PIERCING, jaký chci já“. „Návštěvníci se mohou stát návrháři, vytvořit vlastní design piercingu a vyfotografovat jej v improvizovaném ateliéru. Fotografie se poté stanou součástí výstavní videoprezentace“, přibližuje doprovodný program muzejní pedagožka Jaroslava Vaňová.

Vstupenky na výstavu jsou soutěžní. Můžete vyhrát poukaz na aplikaci piercingu nebo piercingové šperky. Jak se do soutěže přihlásit? Stačí navštívit výstavu, vyplnit soutěžní lístek, který obdržíte se zakoupenou vstupenkou a vhodit lístek do slosovací nádoby.

Výstava bude přístupná v prostorách Galerie Belveder v Jablonci nad Nisou do 21. září. V  květnu a září bude otevřena od úterý do pátku, od června do srpna se otvírací dny rozšíří také o víkendy, vždy od 13 do 17 hodin. Pro kolektivy nabízí muzeum po předchozí domluvě prohlídku i mimo tuto dobu.

 

 

GALERIE BELVEDER
Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
T: + 420 483 310 947 / F: + 420 483 369 012
E: info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00