VÝSTAVA

Perličkové kabelky

Záhlavi akce Perličkové kabelky
13. prosince 2013 – 2. března 2014/ hlavní budova
Perličkové kabelky – svět dámského luxusu!

Vernisáž 12. prosince 2013 v 17 hodin (velký sál).

Hledáte inspiraci pro vánoční dárek nebo plesovou sezónou? Přijďte ji načerpat do jabloneckého muzea skla a bižuterie na výstavu PERLIČKOVÉ KABELKY. Představí kabelky a módní doplňky vyrobené z perliček a perlí ze skla, dřeva i plastických hmot.

Výstava nechává nahlédnout do rozsáhlé muzejní sbírky, z níž byla vybrána téměř tisícovka exponátů. Nejstarší z nich pocházejí z konce 18. století. „Vystavené předměty pocházejí zejména z Jablonecka, zastoupeny jsou však i mimořádné kousky z jiných koutů celého světa, jako například brazilská kabelka zdobená vonným kořením nebo taštička etiopských domorodců“, řekla kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. K vidění budou historické kabelky s náročnými květinovými vzory, kabelky a tašky z dřevěných nebo plastových perlí, typické pro módu šedesátých let.

Hlavní dominantu výstavy tvoří jedinečný soubor šesti set kabelek a doplňků, které byly vyrobeny v 60.– 80. letech v Zásadě a jejichž design je spojen především se jménem výtvarnice Jarmily Hlavové. „Jedná se o největší kolekci, která u nás byla doposud vystavena“, upřesnila Kateřina Hrušková. Zastoupena bude ale i produkce současných českých výrobců a výstavu doplní také dámské společenské šaty s perličkovými aplikacemi.

Výstavu v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou si můžete přijít prohlédnout od 13. prosince až do 2. března 2014. V muzejní prodejně je pro zájemce připraven také rozšířený sortiment těchto doplňků. S kabelkou z perliček se každá dáma může stát hvězdou plesu!

Perličkové kabelky v pořadu Sama doma
Kurátorka výstavy „Perličkové kabelky“, Kateřina Hrušková a paní Květoslava Krupková, která kabelky vyrábí, byly 20. ledna 2014 hosty České televize v pořadu Sama doma.
Zajímavé povídání o perličkových kabelkách si můžete přehrát zde »

Perličkové kabelky v pořadu Toulavá kamera
V neděli 26. ledna 2014 se Toulavá kamera vypravila do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na unikátní výstavu dámských perličkových kabelek. Seznámila s historií výroby perličkových kabelek, přiblížila tvorbu výtvarnice Jarmily Hlavové a navštívila dílnu paní Květoslavy Konopkové v Zásadě. Pořad České televize si můžete přehrát zde »