VÝSTAVA

Okouzleni perličkami

Záhlavi akce Okouzleni perličkami
13. listopadu 2015 – 8. května 2016/ hlavní budova
Sbírka Bertranda Frieda

Vernisáž ve čtvrtek 12. listopadu 2015 v 17 hodin.

Máte doma náhrdelník z perliček? A co třeba slunečník, křeslo nebo psací pero? Z perliček se dá totiž vyrobit téměř cokoliv ze světa kolem nás. Nechte se jimi okouzlit na výstavě soukromé sbírky Bertranda Frieda, kterou naše muzeum představuje.

Již třicet pět let buduje Bertrand Fried vzácnou kolekci rozmanitých předmětů a kuriozit ze skleněných perliček, kterou začal utvářet již jeho otec Lucien. Za ta léta ji rozšířil z několika desítek kusů na soubor čítající více než tisíc exemplářů. Proto se tento vášnivý sběratel a milovník českých perliček rozhodl prezentovat svůj poklad poprvé také veřejnosti. Výběr téměř tří stovek nejzajímavějších exponátů můžete shlédnout od 13. listopadu 2015 v našem muzeu v Jablonci nad Nisou.

Vystaveny jsou nejen módní doplňky – klobouky, střevíčky alá Popelka či návštěvníky velmi oblíbené kabelky, ale také historický nábytek, obrazy z perliček nebo předměty denní potřeby, které dokumentují zpracování perliček v Evropě, USA i jihovýchodní Asii. Mezi nejcennější exponáty patří kabelky a bytové doplňky z tzv. šarlotek, speciálně broušených jiskřivých perliček z počátku 19. století, soubor zakoupený z pozůstalosti Madame Andrée L. Vuitton. Nejstaršími exponáty výstavy jsou francouzská pouzdra a kabelky vyrobené pro dvůr Ludvíka XV.

Francouzský původ mnoha exponátů a období jejich vzniku spadající do poloviny 19. století byl pro autory výstavy inspirací, jak pojmout instalaci různorodých a často drobných předmětů. „Využili jsme k ní fotografie interiérů Státního zámku Sychrov, novogotického sídla původem francouzského rodu Rohanů,“ uvedl scénograf výstavy Vladimír Komňacký. Výstavu doplňuje autorská bižuterie z dílny Marie le Sueur, která se vedle vlastní tvorby věnuje i studiu historických technik zpracování perliček a zároveň působí jako kustodka a restaurátorka sbírky Bertranda Fried.

Výstava je výsledkem více než roční spolupráce jabloneckého muzea a společnosti Preciosa Ornela a vzdává hold všem sběratelům. Vznikla k ní také stejnojmenná výpravná publikace, která milovníky perliček potěší nejen rozsáhlým obrazovým materiálem, ale i možností nahlédnout do historie řady technologií zpracování tohoto tvárného materiálu, včetně pracovních postupů.

Pro tvořivé zájemce je na sobotu 12. prosince připraven výtvarný kurz pod vedením Věry Černé, kde si budou vyrábět luxusní náramek z již zmíněných šarlotek. Samotnou výstavu můžete navštívit až do 8. května 2016.