AKCE

Mariánská sklářská pouť

Záhlavi akce Mariánská sklářská pouť
5. září 2015, 9 - 16 hodin/ Kristiánov
Na Kristiánově se téměř po 130 letech opět bude tavit sklo!

Zaniklá sklářská osada Kristiánov v Jizerských horách ožije v sobotu 5. září již 24. ročníkem Mariánské sklářské pouti. Bude to zároveň jedna z posledních možností navštívit zdejší stálou expozici.

Památník sklářství na Kristiánově ukončí letošní sezónu v pondělí 28. září dnem otevřených dveří u příležitosti státního svátku. Pak se návštěvníkům na celý rok zavře. V příštím roce totiž konečně vypukne jeho dlouho odkládaná rekonstrukce. I proto jsme chtěli o letošní pouti nabídnout něco mimořádného. Návrat tavení skla, které tu bylo doma celých 111 let, je tou nejlepší volbou. Foukání skla se ujme Floriánova huť z Častolovic u České Lípy, která si připravila i ukázky výrobků z tradičního sortimentu kristiánovské sklárny.

První Mariánská sklářská pouť se na Kristiánově konala roku 1790 a pak každý rok až do zániku sklárny. Naše muzeum tuto tradici obnovilo v roce 1990. I letos se můžete těšit na stánky s tradičním, nejen skleněným a bižuterním zbožím, soutěže pro děti nebo slaňování přes řeku Kamenici, které organizuje Horská služba. Připraven je i kulturní program, v němž se budou střídat jablonecký pěvecký sbor Iuventus, gaude!, Zlatý holky, Katastrofální předpověď počasí, Jablonecká píšťalka i oblíbená Rumová aféra a divadélko pro děti. Naposledy také můžete navštívit stálou expozici Kristiánov – klíč k srdci Jizerských hor. Po rekonstrukci ji najdete v trochu jiné podobě a podkroví chalupy nabídne novou interaktivní expozici, která bude propojená s pozůstatky dnes již zaniklých budov této kdysi významné sklářské osady.

Na sklářskou pouť na Kristiánov se můžete vydat v sobotu 5. září, začíná jako obvykle v 10 hodin mší svatou. Program bude probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma.

Program:
  9.00   začátek pouti
10.00   poutní mše svatá
11.00   Katastrofální předpověď počasí – jarmareční zpěvy
11.30   pohádka divadla Rolnička
12.00   Zlatý holky – písničky o Jizerských horách
12.30   dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! a jeho hosté
13.00   Jablonecká píšťalka – soubor zobcových fléten
13.30   pohádka divadla Rolnička
14.00   Rumová aféra
14.30   pohádka divadla Rolnička
16.00   ukončení pouti

 

Doprava na pouť

Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky nebo na kole z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu.
V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 101, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov.
Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

 

Sponzoři

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Liberec, města Lučany nad Nisou, města Smržovka, obcí Albrechtice v Jizerských horách, Bedřichov a Janov nad Nisou, Severočeských komunálních služeb s.r.o..

Věcnými dary na pouť přispěli: Atlas Zásada, Květoslava Konopková / GOJA, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Hejral – Kov a šperk, Smržovka / Nadace Preciosa, Jablonec nad Nisou / Preciosa Ornela, a. s., Zásada / SPORT Jablonec nad Nisou, s. r. o. – Městský plavecký bazén / Dana Svatoňová, Hrádek nad Nisou / VITRUM, spol. s r. o. Sklárna Janov nad Nisou / YANI – Drahomíra Krupková, Zásada.

 

Sklářská osada Kristiánov
byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopil na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výboru bižuterie. Specialitou byly tzv. “tutny”, duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků – banglí. Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.