VÝSTAVA

Království za oponou.
Loutky ze sbírek muzea Cheb

Záhlavi akce Království za oponou
25. ledna - 3. května 2013/ Galerie Belveder

Vernisáž 24. ledna 2013 v 17 hodin.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pro své návštěvníky v Galerii Belveder výstavu loutek. Jejím největším lákadlem jsou jistě postavičky Spejbla a Hurvínka, které pro legendární divadlo Josefa Skupy vytvořil loutkář a řezbář Augustin Nosek. Výstava zapůjčená z chebského muzea seznamuje návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost.

K vidění jsou ale také třeba loutky Jaroslava Krále, které si zahrály i v televizi – například v seriálu Broučci nebo Ferda Mravenec. Současné loutkářství zastupuje mimo jiné postava Pierota od známé výtvarnice a autorky animovaného večerníčku Chaloupka na vršku Šárky Váchové. Zvláštní místo v historii loutkového divadla zaujímala v minulosti bezesporu tzv. rodinná loutková divadla, jejichž popularita dosáhla vrcholu v období první republiky. „Stolní loutkové divadlo, sestávající z mnoha loutek, dekorací a dalších rekvizit, nesmělo chybět v žádné rodině“, upřesňuje Marcela Provazníková, kurátorka výstavy. Loutkářské firmy v té době produkovaly ve spolupráci s předními českými výtvarníky loutky vysoké umělecké kvality. Na počátku stály tzv. alšovky, velmi oblíbené loutky inspirované obrázky Mikoláše Alše a poprvé vyrobené v roce 1912. Návštěvníci mohou shlédnout i rodinné loutkové divadlo vyrobené proslulou firmou JE-KA (Jan a Eliška Královi).

Výstavu, zapůjčenou z chebského muzea, která seznámí návštěvníky s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost, můžete navštívit do 3. května 2013.

Po celou dobu výstavy je pro veřejnost připraven doprovodný program „Moje loutka“, ve kterém si návštěvníci vytvoří papírovou loutku podle své vlastní fantazie. Galerie Belveder je pro návštěvníky otevřena vždy od úterý do pátku od 13 do 17 hodin pro organizované skupiny je možné si dohodnout návštěvu i mimo běžnou otvírací dobu u kurátorky výstavy Marcely Provazníkové, tel. 483 310 947, e-mail: marcela.provaznikova@msb-jablonec.cz

Pro velký zájem o výstavu bude Galerie Belveder otevřena mimořádně každou sobotu v dubnu od 13-17 hodin a také 1. května!

GALERIE BELVEDER
Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
T: + 420 483 310 947 / F: + 420 483 369 012
E: info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00