VÝSTAVA

Jaroslav Bejvl. Mince – Medaile – Kresby

Záhlavi akce Jaroslav Bejvl. Mince – Medaile – Kresby
20. ledna - 16. března 2012/ Galerie Belveder

U příležitosti životního jubilea připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v Galerii Belveder průřezovou výstavu Jaroslava Bejvla, významného českého medailéra a světově úspěšného designéra, jehož lustry zkrášlují interiéry významných budov po celém světě. 

Dílo Jaroslava Bejvla (*1941) je spojeno se dvěma oblastmi – medailérstvím a designem svítidel. Právě na bohatou medailérskou činnost je zaměřena hlavní pozornost na výstavě.  „V rámci instalace představíme celou řadu mincí a medailí realizovaných podle jeho návrhů, a to od první, kterou se v roce 1987 stala pamětní mince v hodnotě 500 Kčs vydaná Státní bankou Československou ke 100. výročí narození Josefa Lady, až po současnou tvorbou zastoupenou i medailemi raženými v jablonecké mincovně. Patří mezi ně Čtyřicetidukát Václava II., Stodukát Přemysla Otakara II., obojí z roku 2010, nebo třeba sada zlatých medailí Poslední Rožmberkové z roku 2011“, přibližuje významné exponáty kurátorka výstavy Marcela Provazníková.

Jméno Jaroslava Bejvla je však neodmyslitelně spojeno také s designem svítidel a osvětlovacích systémů. Proto je součástí výstavy i vizuální prezentace realizovaných návrhů pro významné veřejné budovy i hotely v různých částech světa. Této činnosti se autor věnuje od roku 1962, kdy po studiích na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově nastoupil do národního podniku Lustry v Kamenickém Šenově, dnes Preciosa – Lustry, a.s. Mezi jeho nejvýznamnější zahraniční projekty patří osvětlení parlamentu v Teheránu, Královského paláce v Saudské Arábii a řady luxusních hotelů např. v Pekingu, Hong Kongu nebo Singapuru, ale i v americké Filadelfii. U nás bylo podle jeho návrhů vytvořeno například osvětlení pro Stavovské divadlo v Praze nebo pro pražský Budha bar hotel.

Výstava Jaroslav Bejvl MINCE – MEDAILE – KRESBY bude v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou otevřena ve čtvrtek 19. ledna v 17 hodin, v prostorách Galerie Belveder. Shlédnout ji můžete až do 16. března. Pro návštěvníky vernisáže je připravena komentovaná prohlídka v doprovodu autora, pro ostatní návštěvníky pak bude instalace doplněna o vizuální projekci autorova díla, včetně slavných realizací svítidel. Připravena je také samoobslužná tvůrčí dílna, která hravou formou aktivuje k výtvarné tvorbě dětské i dospělé návštěvníky, aby si vytvořili svou vlastní pamětní medaili. 

Partneři výstavy

Nadace Preciosa

TGK – Technika, sklo a umění, s.r.o.

Česká mincovna, a.s.

Sklář a keramik

www.czechdesign.cz

www.designcabinet.cz

GALERIE BELVEDER
Mlýnská 27, 466 02 Jablonec nad Nisou
T: + 420 483 310 947 / F: + 420 483 369 012
E: info@msb-jablonec.cz

OTEVÍRACÍ DOBA
čtvrtek – neděle 13.00 – 17.00