VÝSTAVA

Já, ozdoba!

Záhlavi akce Já, ozdoba!
25. listopadu 2016 - 9. dubna 2017/ hlavní budova
Přijměte pozvání do světa vánočních ozdob a staňte se jednou z nich

Přáli jste si někdy stát se vánoční ozdobou? Nebo alespoň vidět na vlastní oči, jak tento křehký symbol Vánoc vzniká? Teď si to budete moci dokonce na vlastní kůži vyzkoušet. Připravili jsme interaktivní výstavu pro malé i velké děti a skřítek Zdobílek vám ukáže, jak se proměnit v blyštivou vánoční ozdobu.

Budete tvořit, dělat pokusy a taky se trochu hýbat. Projdete si jednotlivá zastavení, kde se aktivně seznámíte s výrobou foukaných vánočních ozdob. A na závěr se jako právě vyrobená ozdoba vyfotíte u stromku nebo v krabici, v níž vyrazíte do světa. Nejlepší fotky muzeum po skončení výstavy odmění. Interaktivní část výstavy JÁ, OZDOBA je zaměřena zejména na rodiny s dětmi a osoby s různými zrakovými vadami. Dospělým ale není v žádném případě vstup zakázán, naopak doporučen!

A co ještě na výstavě nazvané JÁ, OZDOBA uvidíte? Například stromečky plné skleněných vánočních ozdob od současných výrobců a netradičních kousků stvořených výtvarníky.  Naše muzeum spravuje největší veřejnou sbírku vánočních ozdob na světě. Během posledních pěti let jsme veřejnosti v tematických výstavách představili více než 10 000 vzorů z naší kolekce. Byl čas na změnu, a proto jsme se rozhodli spojit prezentaci ozdob s interaktivní částí spojující hru s poznáním.

To vše je ale jen nadechnutí před velkou „ránou“, kterou chystáme v podobě stálé expozice vánočních ozdob do uvažované přístavby ve tvaru skleněného krystalu. Koncem října jsme podali našemu zřizovateli, ministerstvu kultury, žádost o financování této pro nás prioritní akce. Předběžný příslib máme, takže pokud se nestane nic neočekávaného, rádi bychom stavební část zahájili v létě příštího roku. Samotnou expozici budeme instalovat zřejmě v zimě 2018.

Výstavu JÁ, OZDOBA můžete navštívit od 25. listopadu 2016 do 9. dubna 2017.

Vernisáž ve čtvrtek 24. listopadu 2016 v 17 hodin. Pro děti je připravena loutková pohádka Vánoční příběh v podání Divadla KAKÁ.

Partneři výstavy: Ministerstvo kultury České republiky, Nadace Preciosa, Speciálněpedagogické centrum pro zrakově postižené Liberec, GOJA Jablonec nad Nisou

28.11.2016 ceskyrozhlas.cz, Liberec – Největší sbírka vánočních ozdob na světě je k vidění v Jablonci
18.12.2016 ceskatelevize.cz, Zprávy – Výstava vánočních ozdob v Jablonci (od 14:33)
24.12.2016 ceskatelevize.cz, Tamtam – Já, ozdoba! (od 12:42)
frekvence1.cz – Navštívili jsme největší výstavu vánočních ozdob. Jak vůbec vznikají a jaké jsou trendy?