VÝSTAVA

Ingrid
víc než jen značka

Záhlavi akce Ingrid víc než jen značka
11. května – 28. října 2012/ hlavní budova
Fenomém světoznámé umělecké krystalerie firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt

Muzeum skla bižuterie v Jablonci nad Nisou představí kolekci mimořádně komerčně úspěšného českého sklářského designu mezi světovými válkami. Vůbec poprvé bude na jednom místě k vidění největší muzeální i soukromá sbírka unikátní umělecké krystalerie, která se vyrábí dodnes. Výstava „Ingrid – víc než jen značka“ bude zahájena 10. května a záštitu nad ní převzali ministryně kultury Alena Hanáková a primátor statutárního města Jablonec n. Nisou Petr Beitl.

Umělecká krystalerie se v Jizerských horách zrodila po polovině 20. let 20. století, pod vlivem veleúspěšné produkce lisovaného skla Francouze René Laliquea. Trendový design a příznivá cena činily z tohoto typu výrobku luxusní, ale zároveň cenově dostupné zboží, které si díky péči firem a invenci designérů často zvučných jmen brzy získalo svou osobitou tvář. Jak uvedl kurátor výstavy Petr Nový, „uprostřed světové ekonomické krize se roku 1934 díky silné podnikatelské vizi zrodil fenomén, jenž je dodnes výkladní skříní české sklářské produkce, ceněný estetiky a vyhledávaný zákazníky“. Nositelem a synonymem tohoto úspěchu je kolekce INGRID jablonecké firmy Curt Schlevogt. Na konci 30. let 20. století se pak její součástí stala i řada výrobků firmy Heinrich Hoffmann (majitel firmy Schlevogt byl zetěm Heinricha Hoffmanna). Dokladem nadčasovosti vzorů je i to, že výroba některých z nich přetrvává až do současnosti.

Výstavní projekt „Ingrid – víc než jen značka“ je dosud nejrozsáhlejší prezentací umělecké krystalerie jabloneckých firem Hoffmann a Schlevogt, která se stala sběratelským fenoménem. Představuje největší veřejnou a soukromou sbírku, které spravují Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a soukromý vídeňský sběratel. Výstava vznikla ale také díky spolupráci s dalšími odborníky z České republiky, Rakouska, Německa i USA. Výsledkem více než desetileté badatelské práce je též tříjazyčná reprezentativní publikace s téměř třemi stovkami detailně určených objektů. „Katalog přináší i řadu dosud neznámých skutečností a vyvrací některé tradované omyly vážící se jak k příběhu značky INGRID, tak historii spřízněných firem Heinrich Hoffmann a Curt Schlevogt“, doplnil autor knihy Petr Nový.

Také datum vernisáže 10. května má svou symboliku. Právě v tento den se totiž narodila Ingrid – dcera Curta Schlevogta, podle níž byla celá kolekce pojmenována. „Přestože se u žen věk neuvádí, u paní Ingrid Schlevogt jej lze snadno dovodit podle vzniku kolekce. O to víc nás těší, že přislíbila osobní účast na zahájení výstavy, společně se svým bratrem Pierrem Ch. Schlevogtem“, láká k návštěvě ředitelka muzea Milada Valečková. Protože umělecká krystalerie je charakteristická nejen na pohled, je součástí projektu též doprovodný program zaměřený na vnímání umění různými smysly. Na jeho přípravě se podílelo sdružení na pomoc zrakově postiženým Kafira z Opavy a společnost Preciosa. Projekt byl finančně podpořen ministerstvem kultury, Nadací Preciosa a městem Jablonec nad Nisou. Mediálními partnery výstavy jsou časopis Sklář a keramik, www.czechdesign.cz, www.designcabinet.cz a ww.prazskagalerie.cz.