VÝSTAVA

Hot & Cold

Záhlavi akce Hot & Cold
19. června – 4. října 2015/ hlavní budova
Současné nápojové sklo a porcelán ze zemí střední Evropy

Vernisáž 18. června 2015 v 17 hodin.

Jaké nápojové sklo a porcelán se dnes navrhuje hned v pěti zemích Evropy, ukazujeme právě teď v našem muzeu. Pro Ministerstvo zahraničních věcí České republiky jsme připravili výstavu současného skla a porcelánu z České republiky, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska nazvanou HOT & COLD. Svou premiéru si odbyla v loňském roce jako prezentace zemí Středoevropské kulturní platformy v ázerbájdžánském Baku. U nás má tedy premiéru českou.

Středoevropská kulturní platforma byla založena během prvního zasedání ministrů zahraničí v rámci konference zemí sdružených v regionálním partnerství (kromě výše uvedených k nim patří ještě Slovinsko) v roce 2001 jako fórum pro kulturní dialog. Od svého vzniku uvedla více než 50 projektů po celém světě, v posledních letech se zaměřením na země Západního Balkánu a Východního partnerství.

Výstava HOT & COLD byla připravena cíleně pro Ázerbájdžán a tamnímu publiku představena v prestižním prostoru Národního muzea umění v Baku. Představuje designové, inovativní i klasické formy nápojového skla a porcelánu. Nechybí malá studia, jako jsou rakouský Glashütte Comploj nebo „si.li“ ze Slovenska, ale nepomíjí ani světoznámé značky – český Moser, maďarský Herend, Polskie Fabryki Porcelany „Cmiełow“ a „Chodziez“ a sklářskou firmu Krosno z Polska nebo rakouský Augarten. Prostor je dán také poměrně novým společnostem, které sázejí na výrazný design, a to českým značkám BOMMA a Ave Clara. Mezi designéry, kteří jednotlivé kolekce zúčastněných firem navrhli, najdete známá jména, jakými jsou Patrik Illo, Etelka Maixner, Gottfried Palatin, Szuzsa Scala, Petr Larva, Olgoj Chorchoj, Jiří Pelcl či František Vízner. Hlavním kurátorem výstavy je Petr Nový.

Partnery výstavy „HOT & COLD / Současné nápojové sklo a porcelán ze zemí střední Evropy“ jsou Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo kultury ČR.

Výstavu můžete navštívit od 19. června do 4. října 2015.