VÝSTAVA

FEMME FATALE

Záhlavi akce FEMME FATALE
10. června – 9. října 2016/ hlavní budova
Exkluzívní přehlídka současné tvorby českých a polských sklářských výtvarnic.

Vernisáž ve čtvrtek 9. června 2016 v 17 hodin.

Dvě země, tři generace, třicet ženských pohledů na sklo. To je FEMME FATALE, exkluzivní přehlídka současné tvorby sklářských umělkyň a designérek z Čech a Polska, z nichž každá má svůj svébytný rukopis. Můžete ji navštívit od 10. června 2016.

Na výstavě nazvané FEMME FATALE jsou k vidění prostorové a závěsné objekty stvořené dobře známými i inovativními technikami. Přestože česká a polská sklářská tradice je v mnohém rozdílná, jedno obě spojuje – snaha o uměleckou svébytnost.  Výstavu a doprovodnou publikaci společně připravily kurátorka našeho muzea Dagmar Havlíčková a Justyna Wierzchucka z Muzea Krakonoskieho v polské Jelení Hoře. Obě instituce spolu dlouhodobě odborně spolupracují, tento projekt je ale dosud největší společnou akcí.

Je mnoho možností, jak přistupovat k prezentaci současného uměleckého skla. My představujeme díla patnácti českých a patnácti polských výtvarnic. V žádném případě nám nejde o to dramaticky dělit sklo na „mužské“ a „ženské“, nechceme je od sebe separovat a už vůbec ne vyvyšovat jedno nad druhé. Bylo by ale podle nás chybou tvářit se, že žádné rozdíly neexistují. Jde jen o to, chceme-li je vnímat a je-li důvod je vnímat.

Výstavu FEMME FATALE můžete navštívit až do 9. října 2016, v červenci a srpnu dokonce včetně pondělků.

Napsali o výstavě:

17.6.2016 genusplus.cz – FEMME FATALE: 15 Češek a 15 Polek testuje osudovou přitažlivost