VÝSTAVA

Druhá strana mince

Záhlavi akce Druhá strana mince
1. prosince 2017 – 15. dubna 2018/ hlavní budova
Medaile, bižuterie a sklo z válečných let

Odraz válečných konfliktů v medailích, bižuterii a skle.

Cílem výstavy je přiblížit rozvoj uměleckořemeslných oborů (medailérství, sklářství, bižuterie) v dobách významných válečných konfliktů od 17. století po současnost. Vystaveny budou předměty ze sbírek našeho muzea s válečnou tematikou, zhotovené v těchto obdobích, nebo jiným způsobem související s válkou – medaile, mince, řády, vyznamenání, sklo, bižuterie, knoflíky.

DRUHÁ STRANA MINCE

VÁLKA A MINCE – CO MAJÍ SPOLEČNÉHO?

Válka je jako mince – má vždy dvě neoddělitelné strany. Přináší zkázu, bolest a zmar, ale také inspiraci a novou příležitost. Díky válečným konfliktům nacházeli sklářští výtvarníci i technologové, bižuterní výrobci a medailéři nové náměty a motivy ke své tvorbě. Jejich díla dodnes nesou ducha válečné doby nebo vypráví napínavý příběh. Některá z nich ukáže nová výstava v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Výstava s názvem „Druhá strana mince“ nabídne návštěvníkům zcela netradiční téma. Prostřednictvím vystavených předmětů představuje muzeum dramatické dějiny válek a povstání od 17. století až po moderní současnost. „Je to jedna z mála příležitostí, kdy můžeme uplatnit téměř všechny podsbírky našeho muzea najednou – tedy nejen sklo, bižuterii, mince a medaile, ale také zbraně, součásti uniforem a vojenskou optiku. Věřím, že tentokráte zaujmeme i chlapce a muže všeho věku,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

„Muzeum se může pyšnit mimo jiné i takovými historickými unikáty, jako je skleněný ruční granát z první světové války, památeční šrapnel z bitvy u Hradce Králové nebo vzácné ryté sklo s napoleonskými motivy,“ zdůrazňuje hlavní kurátor výstavy Zdeněk Štafl. „Pozornost si zaslouží také kuriózní soubor vánočních ozdob z obou světových válek, atraktivní bude jistě instalace vojenského ležení nebo současná vojenská optika – zaměřovací dalekohledy a tankové průzory. Některé z nich si bude možné i vyzkoušet,“ dodal spolukurátor výstavy Petr Čížek. Mnohé z těchto předmětů budou vystaveny vůbec poprvé.

Nad výstavou převzal osobní záštitu ministr obrany Martin Stropnický.
Vernisáž proběhla  ve čtvrtek 30. listopadu 2017 od 17 hodin v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a byla zpestřena vystoupením vojenské historické skupiny. Výstava samotná bude otevřena až do 15. dubna 2018.