VÝSTAVA

Sklo z Desné 1847 – 2017

Záhlavi akce Sklo z Desné 1847 – 2017
8. prosince 2017 – 15. dubna 2018/ hlavní budova

Tradice a současnost křišťálového skla z Jizerských hor.

Vernisáž ve čtvrtek 7. prosince 2017.

K projektu DESIGN DESNÁ 1847-2017 vznikly specializované webové stránky  www.design-desna.cz

Nejen bižuterní polotovary, ale i umně dekorované foukané sklo, svítidla či lisované užitkové a figurální výrobky, jež se úspěšně vyvážely do celého světa, patří k důležitým produktům tzv. polubenské sklárny, v níž skláři nepřetržitě pracují již od roku 1847. V rámci připomenutí tohoto výročí se společnost PRECIOSA ORNELA rozhodla v podobě limitované edice znovu zhotovit esteticky a komerčně úspěšné vzory z 50.-70. let 20. století, které – mimo jiné – představuje na exkluzívní výstavě v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie.

Zatímco produkci desenských skláren v období do roku 1945 již byla věnována dostatečná výstavní a publikační pozornost, její sortiment z poválečného období se často neprezentuje. Společný projekt společnosti PRECIOSA ORNELA a jabloneckého muzea se proto věnuje zejména tomuto období, kdy podobu skla z údolí Desné postupně určovali výtvarníci-designéři Václav Plátek a Václav Hanuš. Navrhli stovky užitkových a dekorativních předmětů – většinou broušených nebo lisovaných -, které jsou stále běžnými součástmi řady domácností nejen v České republice. „Umění všedního dne 50.-80. let 20. století je dnes sběrateli i návštěvníky vyhledávaným a teoretiky ceněným segmentem umělecké a uměleckoprůmyslové tvorby. Řada tehdy vyráběných předmětů navíc odpovídá i současným trendům v oboru, bylo by proto škoda je schovávat v depozitáři,“ uvedl kurátor výstavy a ředitel pro odbornou činnost jabloneckého muzea Petr Nový, jenž se tomuto tématu věnuje již téměř dvě desetiletí.

Výstava SKLO Z DESNÉ však nabízí mnohem více, nežli jen početné ukázky polubenské produkce z minulých desetiletí (a řadu dalších je možné spatřit též ve stálé expozici muzea). Premiérově zde totiž sklárna představuje limitovanou kolekci v minulosti úspěšných vzorů, a to včetně slavných popelníků Václava Plátka oceněných čestným uznáním na světové výstavě EXPO´ 58 v Bruselu. Tato kolekce je též ukázkou ojedinělé spolupráce podnikatelského subjektu se sbírkovou institucí, protože se na jejím sestavení vedle zaměstnanců firmy podíleli externí designér a scénograf výstavy Jaroslav Bejvl. ml. společně s kurátorem Petrem Novým. „Na půdě polubenské sklárny jsou složeny tisíce kovových sklářských forem. Když firma začala s jejich systematickou dokumentací, napadlo nás vytipovat stále aktuální vzory, které by se mohly vrátit do výroby. A mám opravdu velikou radost, že se to povedlo dotáhnout do konce,“ přiblížil Bejvl genezi tohoto záměru.

Limitovanou kolekci tvoří pět různých návrhů, od každého z nich jen 50 číslovaných a novou značkou DESING DESNÁ označených výrobků, což dokládá jejich výjimečnost. Vedle již zmíněných Plátkových popelníků se jedná o čtyři návrhy Václava Hanuše, mezi nimiž zaujímají výjimečné postavení tzv. stromové vázy. Z nich byl i speciálně pro jabloneckou výstavu Jaroslavem Bejvlem ml. sestaven speciální lustr.

Výstavu SKLO Z DESNÉ, k níž vyšla též výpravná celobarevná publikace, bude možné navštívit v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou až do 15. dubna 2018.