Záhlavi akce CHRISTMAS TREASURE – Současné české skleněné ozdoby
VÝSTAVA

CHRISTMAS TREASURE – Současné české skleněné ozdoby

8. prosince 2022 - 3. února 2023 / Balabanův dům, Plovdiv, Bulharsko

08. 12. 2022 18:00 – 03. 02. 2023

České skleněné vánoční ozdoby patří k nejkrásnějším svátkům roku stejně jako stromeček, koledy nebo dárky. Nápaditost dekorů a řemeslná kvalita z nich dělají skutečný poklad přinášející radost dětem i dospělým po celém světě. Výstava představuje výběr z toho nejlepšího, co se dnes pod rukama českých sklářů rodí a bude od 8. prosince k vidění v Plovdivu – Balabanuv dům.

Výroba foukaných skleněných vánočních ozdob v českých zemích dlouholetou tradici a ve světě nejen mnoho obdivovatelů, ale i sběratelů. Výstava představuje nejen tradiční skleněné vánoční ozdoby, jejich základní tvary a techniky, ale i nejnovější trendy v oboru – vše z produkce českých firem. Zvláštní kapitolu tvoří perličkové vánoční ozdoby z Poniklé, které jsou specifickou výrobní technologií aplikovanou pouze v ČR. Proto byly v roce 2020 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). Rukodělná kvalita, nápaditost dekoru, tradice i jedinečnost řemeslného postupu jsou přednosti, které z českých skleněných vánočních ozdob učinily světoznámý pojem.

Zastoupené firmy: Ornex, Irisa VsetínOzdoba CZRautisDUVGlassorSlezská tvorba

Organizátor: Česká centra

Spoluorganizátor: Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou  

Kurátoři: Dagmar Havlíčková, Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou  

Architektura výstavy: Anna Kozová 

Grafický design: Studio COLMO 

Ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v SofiiHonorárním konzulátem ČR v Plovdivu a Ancient Plovdiv Municipal Institute v rámci kulturního programu českého předsednictví v Radě EU (#CZPRES22).