VÝSTAVA

Cesta do Indie

Záhlavi akce Cesta do Indie
pátek 17. května - 20. října 2019/ hlavní budova

Výstavou Cesta do Indie připomíná jablonecké muzeum skla a bižuterie jednu z neobyčejných kapitol zdejší bižuterní produkce a zahraničního obchodu, jehož základem se na dlouho dobu staly skleněné náramkové kroužky, tzv. bangle.

Na konci 19. století začala jablonecká bižuterie dobývat trhy koloniální Britské Indie. Své místo zde našly především metalizované foukané perle a bangle – skleněné náramky pro hinduistické ženy, které Jablonec nad Nisou v tomto exotickém regionu na dlouho dobu proslavily. Kolekce těchto skleněných náramkových kroužků je ve sbírce muzea rozsáhlá, dokumentuje všechny typy zde vyvinutých technologií a nesmírnou vynalézavost zdejších výrobců v jejich dekorování a uměleckém zpracování. Fungující obchodní vztahy vedly ke snaze nabídnout indickým zákazníkům i další typy bižuterie. „Vystaveny budou ukázky luxusních ozdob se skleněnými kameny, meditační a náboženské pomůcky nebo upomínkové předměty s vyobrazením božstev a indických osobností, například Ghándího“, vysvětluje kurátorka výstavy Kateřina Hrušková.

Na výstavě nechybí ani z Indie dovezené šperky, bižuterie i dekorační předměty zakoupené jako suvenýry nebo ukázky výrobků japonské, čínské i indické konkurence. Dlouhá léta budované obchodní vztahy přerušila až druhá světová válka. Po ní se do Indie začaly ve velkém vyvážet perle, perličky a skleněné kameny. Tuto kapitolu zastupují především luxusní předměty prezentující použití českých perliček v rámci indického oděvního průmyslu v 60. – 80. letech 20. století.

Cenné exponáty doprovodí originální výprava, která návštěvníka zavede do přístavu zámořských lodí i rušného indického tržiště. Tam si bude moci každý vyzkoušet, jak se obléká sárí, proměnit se v maháradžu v turbanu nebo se seznámit s indickým písmem. A samozřejmě tu najde také připomínku parníku Gablonz, který se stal symbolem obchodu s banglemi před první světovou válkou.

Pro malé i velké cestovatele je po celou dobu výstavy připraven doprovodný program v podobě hry, která je celou expozicí provede. „Čekají nás i další doprovodné akce – odborné přednášky, workshop zaměřený na indické odívání, tvůrčí dílny pro všechny generace a komentované prohlídky výstavou“, upozorňuje muzejní pedagožka Milena Zachařová.

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2019 od 17:00 ve vestibulu hlavní budovy muzea, atmosféru navodí vystoupení taneční skupiny Kintari. Výstava potrvá do 20. října 2019.

Partnery výstavy jsou Ministerstvo kultury České republiky, Nadace Preciosa a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

 

DIE REISE NACH INDIEN

Ein bedeutendes Kapitel der Jablonecer Bijouteriegeschichte stellt die Herstellung von Glasarmreifen, den sog. Bangles und weiterer Bijouterieprodukte dar, die seit dem Ende des 19. Jahrhunderts bis zum Ausbruch des Zweiten Weltkriegs in großem Stil nach Britisch-Indien exportiert wurden. Die Ausstellung präsentiert eine umfangreiche Kollektion der Produkte für den indischen Markt aus der Sammlung des Museums.
Die Vernissage findet am Donnerstag, den 16. Mai 2019 um 17:00 Uhr statt.

 

JOURNEY TO INDIA

One important chapter in the history of jewellery from Jablonec is the production of glass bangles and other fashion jewellery that was exported in huge quantities to British India from the end of the 19th century until the beginning of the Second World War. The exhibition presents an extensive assemblage of products for the Indian market from the museum collection.

The official opening will take place on Thursday 16 May 2019 at 5 p.m.