AKCE

17. listopad – studenti, svoboda… a ještě něco?

Záhlavi akce 17. listopad – studenti, svoboda… a ještě něco?
1. listopadu 2019, 9 hodin/ hlavní budova

OBSAZENO! Přednáška (nejen) studenty a pedagogy historika Petra Sedláka „17. listopad….studenti, svoboda a ještě něco?“, která se koná v pátek 1. listopadu 2019 od 9 hodin v ateliéru muzea a vstup je zdarma. Účastníkům přednášky je dále umožněn volný vstup do stálých expozic muzea.

Anotace: Lektor vyloží studentům, jaké významy získal a nabývá 17. listopad pro českou společnost v posledních již osmdesáti letech. Soustředí se nikoliv na faktografický výklad událostí spojených s tímto dnem, ale objasňuje ve svém výkladu a na příkladech filmových ukázek, jak byl a je 17. listopad od konce roku 1939 připomínán, oficiálně a v médiích, ale i mimo ně. Z přednášky má být studentům zřejmé, že 17. listopad je typickým vzpomínáním společnosti na minulost, neboť události spojené s nacistickou a komunistickou represí rámují do velkého vyprávění o osudech národního kolektivu ve světě, které je lidem nejen srozumitelné, ale ztotožňují se s jeho ponaučením. Mají na vyprávění svůj zájem. Lektor zdůrazní, že 17. listopad má v tomto ohledu v české kolektivní paměti jedinečné místo pro své zdvojení. Jeho původní připomínání jako mezinárodního dne studentstva umožnilo uspořádat manifestaci k jeho 50. výročí v roce 1989, jejíž potlačení ze strany autokratického režimu KSČ rozpohybovalo jeho pád. Dominantním odkazem se stal boj za svobodu. Příběh 17. listopadu zůstává ale otevřený novým vyprávěním a ponaučením – jak o tom svědčí protestní iniciativy svolané k nynějšímu 30. výročí 17. listopadu 1989. Ovšem právě i pro současné studenty, budou-li mít zájem. A proto je 17. listopad jedinečný.

Vzhledem k omezené kapacitě prostor je nutné se na přednášku předem objednat na telefonním čísle: +420 778 702 892 nebo emailu milena.zacharova@msb-jablonec.cz nejpozději do 30. 10. 2019.

Všechna místa jsou již obsazena! Všem, kteří se zajímají o moderní dějiny naší země, nabízíme další akce v rámci mimořádného programu “SAMETOVÁ TŘICÍTKA” k letošnímu “kulatému” výročí sametové revoluce.