AKCE

100 let Waldesova muzea

pátek 26. října 2018, 10 hodin/ hlavní budova

Srdečně Vás zveme na odbornou přednášku kurátorky muzea Mgr. Kateřiny Hruškové ke 100. výročí založení Waldesova muzea knoflíků a spínadel v pražských Vršovicích. 

V září letošního roku uplynulo 100 let od zahájení provozu Waldesova muzea knoflíků a spínadel v pražských Vršovicích. U nás si připomeneme toto výročí v pátek 26. října od 10 hodin přednáškou kurátorky Kateřiny Hruškové. Po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka expozicí Sbírky Waldes.

Waldesovo muzeum knoflíků a spínadel bylo veřejnosti poprvé zpřístupněno dne 25. září 1918, z iniciativy známého pražského továrníka, filantropa a mecenáše umění Jindřicha Waldese. Svou činnost ale zahájilo už o dva roky dříve, v roce 1916. Muzejní fond obsahoval rozsáhlou sbírku více 15 tisíc knoflíků, spon, přezek a dalších spínadel, oděvů i ukázek technologií, muzeum rovněž disponovalo rozsáhlým archivem i knihovnou a vydávalo vlastní publikace včetně odborného časopisu Zprávy Waldesova muzea. Zrušeno bylo v roce 1945.

U nás v muzeu pečujeme o významnou část dochovaného muzejního fondu Waldesova muzea od roku 1973. Soubor čítající více než 7 tisíc kusů předmětů obsahuje knoflíky a rozmanitá spínadla z celého světa, z nichž nejstarší pocházejí z období 9. století před naším letopočtem. V roce 1999 byla Sbírka Waldes prohlášena za kulturní památku. Od roku 2014 je její část vystavena v samostatné části expozice bižuterie našeho muzea.

V souvislosti s výročím jsme připravili v této expozici navíc výstavu ve výstavě, kde návštěvníci mohou shlédnout řadu vzácných, mnohdy doposud nevystavených exponátů. Vedle japonských závěsných perlí netsuke zde najdete úvazy z eskymáckého oděvu, předkolumbovské jehlice z Peru nebo originální výstavní karty s exponáty doplněné fotografiemi původní expozice.

Délka přednášky je 40 minut. Vstup zdarma.