Zahájení sezóny

Již tuto sobotu 18. května bude zahájena sezóna na Kristiánově. V rámci Mezinárodního dne muzeí (slaví se již od roku 1977 vždy 18. května)  bude vstup na Kristiánov zdarma. Stejně tak i k nám do muzea.  Tak toho nezapomeňte využít!
Otevřeno bude zatím jen víkendově, tzn. každou sobotu a neděli v časech 10-17 hodin a od 15. června denně !!!

Sklářská osada Kristiánov se nachází v Jizerských horách, severovýchodně od Bedřichova, na úpatí Černé hory, v nadmořské výšce cca 800 m. V polovině 70. let 18. století tu vystavěl sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel sklárnu, kolem níž vyrostla osada, kterou tvořil ještě panský dům, několik chalup sklářů, hřbitov a škola. Na počest majitele libereckého panství hraběte Christiana Philippa Clam-Gallase, který pozemek pro založení sklárny poskytl, byla osada nazvána Christianstal – Kristiánov.

Nyní zde najdete stálou expozici nazvanou „Sklářská osada Kristiánov“. Stěžejním exponátem zůstal trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy. Na doprovodných panelech se dozvíte to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících, budovách a jejich obyvatelích. Seznámíte se ale také s typickými výrobky zdejší sklárny, a to jak na replikách historických předmětů, tak formou interaktivních prvků. V podkroví si mohou především děti složit dřevěný model osady, případně se zapojit do programu „O skláři Lišákovi“ s cílem najít poklad černokněžníka Tamanna. V přízemí roubenky je příjemné posezení u kachlových kamen s možností občerstvení i zakoupení upomínkových předmětů s motivem osady.

K cestě na Kristiánov můžete použít naučnou stezku Cestou jizerskohorských sklářů, která vede od našeho muzea až na Kristiánov a která byla realizována díky finanční podpoře Georga J. Riedela, potomka zakladatelů sklářské hutě.

Máte se na co těšit.