Nekonečný příběh bižuterie

Expozice prezentuje vývoj světoznámé jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Na 380 m2 plochy samozřejmě nemůžeme představit úplné bohatství sbírek tvořených více než 12 miliony kusy, jde o reprezentativní výběr. Představte si proto, že procházíte exportním domem a postupně zjišťujete, co všechno pojem jablonecká bižuterie představuje.

Nejdříve se seznámíte s tím, proč je bižuterie spojena zejména s Jabloncem nad Nisou a Jizerskými horami, nechybí ani stručný přehled technologie. Dotyková obrazovka pak nabízí možnost zhlédnout krátké filmy o bižuterii, sklářství a regionu od počátku 20. století. Dále je expozice členěna podle hlavních výrobních oborů. Postupně vám představíme bižuterní kameny, skleněné perle a perličky, skleněné knoflíky, kovovou bižuterii, skleněné náramkové kroužky – bangle či bižuterii z plastů a dřeva. Seznámíte se též s pracemi studentů středních škol v Jablonci nad Nisou a Železném Brodě a současným ateliérovým šperkem. Zvláštní prostory jsou věnovány prezentaci mincí a medailí, tzv. sbírce Waldes (spínadla a knoflíky od pravěku po počátek 20. století) a mezinárodním výstavám bižuterie v Jablonci nad Nisou.

 

AUDIOPRŮVODCE

Muzeum nabízí prohlídku expozic pomocí hlasového průvodce s výkladem v češtině, angličtině, němčině, polštině nebo ruštině. Nahrávku si můžete poslechnout ze speciálního přístroje – audioprůvodce, zapůjčeného v muzejní pokladně. Jeho obsluha je jednoduchá a kromě textových nahrávek v něm najdete i fotografie vybraných předmětů.

Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si doma nebo přímo ve vestibulu muzea vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a při prohlídce poslouchat zvolený výklad přímo ze svého telefonu. Vlastníci telefonů vybavených čtečkou QR kódů si mohou informace najít přímo u exponátů.

Odkaz ke stažení audioprůvodce:  http://webaudioguide.cz/jablonec/1

QR kód: