Ve vstupním vestibulu muzea vystaven nový Exponát extra.

Replika dekorativní aplikace šatů pro Pražské Jezulátko

Návrh a realizace: Marie Zelená a Martina Hrnčířová

Módní návrhářka Marie Zelená a její dcera Martina Hrnčířová vytvořily šaty pro Pražské Jezulátko jako svůj osobní dar a vyjádření duchovní pokory a úcty. Pražské Jezulátko bylo v šatech oděno od 14. ledna do popeleční středy 26. února 2020.

Na výrobu šatů a pláště zvolily český brokát vyrobený v Hedvě Rýmařov a doplnily ho bižuterními lipovými lístky zlaté barvy se skleněnými kameny, které jsou výrobkem jablonecké firmy ŠENÝR Bijoux. Zvolená barva i motivy mají symbolický význam. Zelená barva je barvou naděje. Symbolizuje Kristovo zmrtvýchvstání a používá se v liturgickém mezidobí. Lipové lístky byly zvoleny jako odkaz na lipovou ratolest, symbol míru, ochrany, bezpečí a lásky a také jako symbol České republiky. Marie Zelená z nich složila tvar čtyřlístku, do kterého autorky ukryly další symboliku. Tři lístky znamenají Boží Trojici, čtvrtý značí štěstí a lásku. Stonky čtyřlístku symbolizují kříž. Motiv i nadále provází jejich tvorbu.

Soška Pražského Jezulátka byla vytvořena v polovině 16. století ve Španělsku, odkud ji přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která se roku 1556 vdala za Vratislava z Pernštejna. Jako svatební dar sošku věnovala své dceři Polyxeně z Lobkovic, která ji roku 1628 dala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze. Sošce, která přečkala řadu dějinných a politických zvratů, je připisována zázračná moc, vedle řady uzdravení i záchrana Prahy při obležení Švédy roku 1639. Veřejně je soška uctívána od roku 1641.

Jezulátko je pravidelně převlékáno do oděvu v barvě daného liturgického období – bílá v době velikonoční a vánoční, červená ve Svatý týden, Svatodušní svátky a svátky Povýšení sv. Kříže, fialová v době postní a adventní a zelená v liturgickém mezidobí. Šatník Jezulátka tvoří více než 300 oděvů, z nichž mnohé jsou dary z vděčnosti. V roce 1754 darovala vlastnoručně vyšívané šaty i císařovna Marie Terezie. Převlékáním Jezulátka jsou pověřeny sestry Karmelitky Dítěte Ježíše.

Marie Zelená je česká módní návrhářka, která žije a tvoří v Praze. První autorskou módní přehlídku realizovala v roce 1988. Její módní tvorba je zaměřena na svatební, společenské šaty a liturgické oděvy. Je autorkou originálního veselého obrázkového oblečení pro dětské lékaře a sestry. Modely značky Marie Zelena Fashion jsou vyhledávané významnými českými osobnostmi. Mezi její umělecké projekty patří „Šaty k oslavě světa“, kde na modelech využívá fotografie zajímavých míst v České republice i v zahraničí, a také série šatů pro města a obce s heraldickou tématikou, které tvoří v rámci projektu „Návraty k hodnotám“. Ty jablonecké vznikly v roce 2016 a zdobí je korunka od firmy ŠENÝR Bijoux s motivem jablonecké radnice. Vytváří také originální oblečení pro lékaře a zdravotníky nebo liturgické oděvy pro kostely. Úzce spolupracuje se svou dcerou Martinou Hrnčířovou.