Skláři ze severu Čech vytvořili kolekci číší pro Evropu

Křišťálové údolí (Crystal Valley) Libereckého kraje a naše muzeum připravily při příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropy projekt nazvaný EVROPSKÝ STŮL. Severočeští skláři pro něj zhotovili 27 dvojic pohárů na víno symbolizujících členské země Evropské unie, které budou veřejnosti poprvé představeny 16. června ve stálé expozici skla jabloneckého muzea.

Prezentovat stát i kraj v rámci Předsednictví České republiky Radě Evropské unie 2022 s využitím skla je pro liberecký region logickou volbou. „Nápojové sklo bylo zvoleno jako alegorie přátelství a komunikace, základních hodnot, na nichž je vystavěna i Evropská unie“, uvedl manažer Crystal Valley David Pastva.

Koncept výstavy EVROPSKÝ Stůl nevznikl na základě „státní“ objednávky k významné události, ale přirozeně a organicky. Již v průběhu roku 2020 vytvořila sklářská výtvarnice a designérka Mária Burešová (*1951) návrhy 27 dvojic nápojového skla, vždy se jedná o pohár na víno a na šampaňské. Podstatný pak byl zájem sedmičky výrobců ručního skla z Libereckého kraje, kteří si nezištně jednotlivé návrhy mezi sebou rozdělili, pod taktovkou Křišťálového údolí a jabloneckého muzea vyrobili. „Lze navíc vůbec nalézt lepší materiál, jenž by symbolizoval sjednocenou Evropu, než sklo? Pevné a křehké zároveň?“, řekl o projektu kurátor výstavy Petr Nový.

Číše vznikly v několika vyhotoveních, bude je tedy možné prezentovat na několika místech současně. „Po červnové premiéře v jabloneckém muzeu, kde zůstanou nejméně do konce letošního roku, budou následovat prezentace ve Varšavě, Lodži nebo Bruselu“, uvedl Pastva.

Seznam výrobců:

Florianova huť/ Častolovice u České Lípy, Lasvit Ajeto/ Lindava, Martin Štefánek/ Desná, Novotný Glass/ Nový Bor, Pačinek Glass/ Kunratice u Cvikova,

Preciosa Lighting/ Kamenický Šenov, Sklárna a minipivovar Novosad & syn/ Harrachov