Historie secesní budovy

Výpravná secesní budova ve florálním stylu původně patřila exportní firmě Zimmer&Schmidt. Výstavbu projektoval a realizoval mezi lety 1903 – 1904 významný jablonecký architekt a stavitel Emilian Herbig, který se také zasloužil v letech 1922 – 1923 o přístavbu pravého křídla.

Jako příkladný typ jablonecké secesní architektury byla v roce 1958 zapsána mezi státem chráněné památky. I přesto prošel dům v průběhu dalších století několika stavebními úpravami.

V roce 1964 bylo připojeno boční schodiště z monolitického betonu podle projektu místního architekta Karla Pelanta.

V letech 2002 – 2004 proběhla kompletní rekonstrukce objektu podle návrhů Atelier 4 s. r. o. Umožnila vznik nových stálých expozic (autorem návrhu byli Hlaváček a Partner s. r. o), které jsou díky své nadčasovosti s mírnými obměnami přístupné dodnes.

V roce 2020 byla dokončena atraktivní skleněná přístavba ve tvaru skleněného krystalu (broušeného bižuterního kamene). Její podoba je výsledkem vyzvané architektonické soutěže z roku 2014. Vítězem se stala pražská společnost Hlaváček-Architekti, jejíž návrh nejlépe symbolizoval nejen vnitřní obsah budovy, ale i zaměření celého muzea. Součástí projektu byla také revitalizace muzejního parku.

Jako sídlo muzea slouží budova od roku 1949, kdy sem byly soustředěny sbírky tehdejšího Muzea pro umělecký průmysl.