Křehká krása 2013

Od 8. do 11. srpna 2013 se v jabloneckém Eurocentru uskuteční největší mezinárodní výstava skla a bižuterie v České republice pod názvem Křehká krása 2013. Na návštěvníky čekají nejen výstavní a prodejní stánky s ukázkami sklářských a bižuterních technologií, ale také kreativní dílna a bohatý doprovodný kulturní program.

Více než tři desítky vystavujících firem, předvádění tradičních způsobů výroby a zpracování skla a bižuterie, velkou tvůrčí dílnu, výstavu sklářských výtvarníků, módní přehlídky a mezinárodní kulturní program – to vše nabídne o druhém srpnovém víkendu v Jablonci nad Nisou výstava Křehká krása 2013.

Výstava navazuje na tradiční a oblíbené bižuterní výstavy, které se v Jablonci nad Nisou pořádaly ve druhé polovině minulého století a jezdilo se na ně ze všech koutů republiky. „Na Jablonecku stále působí okolo stovky prosperujících bižuterních firem, které se rozhodně mají i dnes čím chlubit. Přišlo nám tedy škoda nenavázat na loňskou úspěšnou výstavu, kterou uspořádal Liberecký kraj v rámci své mediální kampaně „Křehká krása, vybroušená chuť,” uvedl Pavel Kopáček, zástupce hlavního pořadatele. Tím se stal Svaz výrobců skla a bižuterie, profesní sdružení, které zastupuje pět desítek organizací zaměřených na výrobu skla a bižuterie u nás. Jeho partnerem je Powiat Jelenia Góra – zástupce místní samosprávy z polského území, který se podílí na zajištění účasti z polské strany Jizerských hor. „Pod heslem „společné kulturní a řemeslné tradice regionu” chceme prezentovat nejen sklářské umění, ale i kulturu, která nás spojuje. Také díky tomu byla akce podpořena dotací z programu českopolské přeshraniční spolupráce Euroregionu Nisa”, doplnil zástupce Powiatu Wieslaw Dzierzba.

A na co se mohou návštěvníci těšit? Stěžejní částí programu bude předvádění výroby a práce se sklem. Velkou atrakcí budou sklářské pece – jedna pro výrobu foukaného skla, druhá pro předvádění tradičního mačkání skleněných bižuterních kamenů z rozžhavených sklářských tyčí. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet tradiční lidovou techniku podmalby na skle nebo se seznámit s výrobou skleněných vitráží. U kahanů se budou foukat a táhnout skleněné figurky, své umění výroby kovové bižuterie předvedou pasíři, a to včetně výroby černé bižuterie. Chybět nebude ani zdobení vánočních ozdob, představí se také málo známé odvětví bižuterní výroby, kterým je zhotovování umělých květin. „Na tvořivé návštěvníky čeká velká kreativní dílna, kde si z připravených polotovarů pod vedením zkušených vzorkařek mohou zhotovit šperky podle svých představ”, doplňuje tajemnice svazu Irena Bulířová.

V rámci doprovodného programu jsou na každý den připraveny módní přehlídky Svazu výrobců skla a bižuterie a hudební vystoupení regionálních kapel z obou stran hranice. Pro milovníky umění pak připravilo jablonecké muzeum skla a bižuterie společně s muzeem v Jelení Hoře výstavu děl 15 sklářských výtvarníků. Zajištěny jsou také ochutnávky místních kulinářských specialit. A pokud si návštěvníci budou chtít zakoupit nějakou trvalou památku na výstavu, své výrobky jim nabídne třicítka prodejních stánků sklářských a bižuterních firem. „O drobné suvenýry se ale mohou také poprat v řadě připravených soutěží“, dodává s úsměvm Pavel Kopáček.

Křehká krása 2013 – to je velkolepá přehlídka sklářského umění a bižuterní výroby určená pro celou rodinu. Navštívit ji můžete od čtvrtka 8. srpna do neděle 11. srpna 2013 v Jablonci nad Nisou, v areálu výstaviště Eurocentra (čtvrtek–sobota / 10–18 hodin, neděle / 10–16 hodin).

Aktuální informace můžete sledovat na www.svbi.cz a facebooku Svazu výrobců skla a bižuterie

Partnery výstavy jsou:

Powiat Jelenia Góra, CzechTourism, Ministerstvo kultury ČR,  Preciosa, a.s., statutární město Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj, Eurocentrum Jablonec nad Nisou, Jablonecké kulturní a informační centrum, Seznam.cz a TicketPortal.

Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA.