zahájení sezóny na Kristiánově

Již tuto sobotu 18. 6. Vás čekáme na Kristiánově!

V letní sezóně naše muzeum provozuje také stálou expozici v památkově chráněné roubené chalupě (tzv. Liščí boudě) v zaniklé sklářské osadě Kristiánov v Jizerských horách. Přibližuje historii osady a jejích obyvatel. Součástí je malý venkovní naučný okruh po zaniklých stavbách osady, pro rodiny s dětmi je připraven zábavný doprovodný program „O skláři Lišákovi“ nebo hledání pokladu čaroděje Tamanna. V prostorách se nachází i příjemné posezení s možností občerstvení a prodejnou exkluzivních suvenýrů. 

Do 26. června bude otevřeno víkendově – soboty, neděle (od 10 do 17 hodin) a od 2. 7. denně. A novinka – letos vstup zdarma!

Sklářská osada Kristiánov se nacházela v Jizerských horách, severovýchodně od Bedřichova, na úpatí Černé hory, v nadmořské výšce cca 800 m. V polovině 70. let 18. století tu vystavěl sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel sklárnu, kolem níž vyrostla osada, kterou tvořil ještě panský dům, několik chalup sklářů, hřbitov a škola. Na počest majitele libereckého panství hraběte Christiana Philippa Clam-Gallase, který pozemek pro založení sklárny poskytl, byla osada nazvána Christianstal – Kristiánov.