Prázdninový provoz

Na prázdniny i na dovolenou vždy s plným kufříkem!!!

 

Naplnit lze zážitky, prožitky, jedinečnými příběhy, chutí poznat nepoznané a nevyčerpatelnou řadou dobrodružství.  K tomu všemu Vám pomůžeme u nás v muzeu skla a bižuterie. Pokud tedy ještě nejste rozhodnuti, kam se vydáte, zde je náš TIP!!!

U nás v muzeu na Vás čeká stálá expozice nazvaná NEKONEČNÝ PŘÍBĚH BIŽUTERIE – expozice, prezentující vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Prostřednictvím tematických filmů, technologií, dekoračních technik, skleněné a kovové bižuterie, šperku, prací uměleckoprůmyslových škol   v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Turnově uvidíte fenomén Jablonecka, který proměnil zdejší kraj v místo s celosvětově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu.

A vstoupit můžete i do  ČAROVNÉ ZAHRADY mezi ČESKÉ SKLO SEDMI STOLETÍ. Jak již sám název napovídá, zde máte možnost obdivovat mistrovství sklářů od starověku, až po současnost. Lyrický prvek expozice je umocněn ukázkami z děl básníků, které jsou nedílnou a rovnocennou součástí hlavních textových panelů v expozici, a scénografickými prvky, kdy je pro návštěvníka cesta po časové ose dějin skla zároveň poutí ze tmy za světlem. Z uměleckohistorického hlediska je expozice vystavěna na příběhu cesty od anonymní číše po svébytný autorský solitér a hledá odpověď na otázku, kdy, jak a proč tento proces vůbec proběhl a kam v současnosti směřuje. Významnou část expozice tvoří přehled současných výrobků českých i zahraničních firem a studiového skla.

Nemusíte ani nikam daleko cestovat a ve vestibulu pak na Vás čekají dva výstavní sály, kde zažijete CESTU DO INDIE.  Zde jsme pro Vás připravili  originální výpravu parníkem Gablonz. Vrátíte se o 100 let zpátky a společně s takzvaným jabloneckým zbožím poplujete z italského Terstu do indické Bombaje. Ocitnete se v kulisách přístavu zámořských lodí i na rušném východním tržišti, kde si můžete vyzkoušet, jak se obléká sárí, proměnit se v maháradžu v turbanu, anebo se seznámit s indickým písmem. Poznáte jedinečné ozdoby vyvážené z Jablonce ke zkrášlení indických žen i mužů – foukané perle, bohatě zdobené skleněné náramkové kroužky nebo meditační a náboženské pomůcky.

A nebo chcete objevit kouzlo zapomenuté historie uprostřed Jizerských hor? Pojďte s námi na Kristiánov!

V jediném dochovaném stavení zaniklé sklářské osady z 18. století najdou poučení i zábavu děti i dospělí! Po celé léto můžete navštívit stálou expozici o historii osady, hledat poklad čaroděje Tamanna nebo jít spolu s dětmi po stopách lišáka, který se chtěl stát sklářem.

Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodiny, na Kristiánově od 10 do 17 hodin. Na obou místech je otevřeno i ve sváteční dny 5. a 6. července! Těšíme se na Vás!

Přejeme všem krásné prázdniny a dovolenou plnou zážitků!