Nové přírůstky v expozici medailí od jablonecké ražebny Lucid

Od začátku tohoto týdne si návštěvníci mohou prohlédnout nové přírůstky v expozici mincí a medailí, které naše muzeum nedávno získalo darem od firmy Lucid. Tato významná jablonecká firma, založená v roce 1994, se zabývá ražbou kovových dílů pro bižuterní, technický a také automobilový průmysl. Zaměřuje se na produkci kovové galanterie, devocionálií, drobných upomínkových předmětů, lustrových galerií a montážních komponentů pro broušené lustry nebo kovových komponentů pro vánoční ozdoby, čímž navazuje na tradiční jabloneckou výrobu kovové bižuterie. Od roku 1998 firma provádí také ražbu upomínkových medailí, převážně ze zlata a stříbra nebo obecných kovů. Návrhy medailí vznikají převážně v ateliérech významných českých medailérů – klasiků v oboru Luboše Charváta a Jana Lukáše nebo i z ruky mladých medailérů Davida Čermáka nebo Jakuba Oravy. V nové instalaci  jsou k vidění nejvýznamnější ražby z posledních deseti let, jejichž emitenty jsou jak firma Lucid, tak i například Národní numismatická epopej nebo jiné soukromé subjekty.