Nová instalace v expozici mincí a medailí

Naše muzeum získává do své sbírky každoročně za symbolickou cenu ukázky všech ražeb místní Česká mincovny. Spravujeme tak kolekci, kterou se nemůže pochlubit žádná jiná sbírková instituce v zemi. Tyto akvizice přicházejí do muzejní sbírky již od roku 1993, kdy byla v Jablonci nad Nisou založena Česká mincovna jako ražebna mincí akciové společnosti Bižuterie. Ta ještě před rozpadem Československa vyhrála výběrové řízení na výhradního dodavatele českých oběžných mincí a pamětních medailí vydávaných Českou národní bankou. V souvislosti s ní byla ve městě roku 1995 založena též Vyšší odborná škola, kde se odborně vzdělávají mladí medailéři v tvorbě ražených mincí a medailí. V nové reinstalaci naší expozice tak návštěvníci naleznou nejvýznamnější ražby České mincovny od roku 1993 až do současnosti. Jsou zde zastoupena témata historická, společenská, žánrová a také různé příležitostné ražby, tradiční mince a medaile vydávané ve stříbře a zlatě, ale také půlkilogramové a kilogramové investiční medaile. Zaujmou určitě i smart mince – investiční mince z ryzího zlata a stříbra, vydávané v licenci novozélandské mincovny, „Crystal coins“ se skleněnými broušenými kameny z firmy Preciosa nebo mince s barevnými motivy s náměty z říše zvířat a rostlin.

Doplněna byla rovněž vitrína s absolventskými pracemi Vyšší odborné školy. Tato komorní, ale předměty nabitá expozice dokazuje, že mince a medaile jsou díky jablonecké mincovně a specializované škole stále živým a zajímavým výtvarným oborem a také čím dál oblíbenějším sběratelským artiklem.