Handmade Dreams v Moskvě

V pátek 22. listopadu v 19:00 hodin se koná slavnostní zahájení výstavy Handmade Dreams, tentokrát v Galerii Českého centra v Moskvě.

Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Česká bižuterie – symbol kvality

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako „Bijoux de Bohème“„Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Je nám ctí z nich na výstavě představit firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec – Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řade se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských  značek (ZORYA a LLEV studio).

Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátor: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou,  Ministerstvo
zahraničních věcí ČR

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela,
Ralton,  Šenýr Bijoux, LLEV (Designové studio), ZORYA (Šperkařské studio), Mistr
křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie),
SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec – Šperk & bižuterie
(ateliér)

Architektura: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

pozvánka