Bude náš krystal Stavbou roku 2020?

Ve čtvrtek 10. září byly v Praze vyhlášeny nominace 24 staveb, které postoupily do užšího výběru soutěže Stavba roku 2020. Je mezi nimi i skleněná přístavba našeho muzea.

přístavba muzeaAutorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, které s ním zvítězilo ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014. Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun. Návštěvníci mohou toto unikátní dílo obdivovat od června, společně s výstavou svítidel v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2020. V příštím roce v něm bude otevřena také stálá expozice vánočních ozdob.

„Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu“, uvedla na nominačním večeru v prostorách Národního technického muzea ředitelka muzea Milada Valečková. „Chtěla bych poděkovat svému zástupci Petru Novému za to, že mě přesvědčil stavět právě tohle, a nic jiného. Svému kolegovi Janu Pleštilovi za to, že dokopal stavbu i projektanty, aby to všechno dotáhli do úspěšného konce. A samozřejmě ministerstvu kultury, které nám velkoryse umožnilo tak jedinečnou stavbu realizovat“, doplnila Valečková.

Uspěly ale také jiné zajímavé stavby z Libereckého kraje, jako třeba nové sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru, na jehož část byly vyvinuty speciální obkladové skleněné desky. Za zmínku stojí určitě i knihovna v Hrádku nad Nisou.

Kdo z nominovaných nakonec získá hlavní trofej se ukáže 15. října, kdy proběhne v Betlémské kapli slavnostní vyhlášení vítězů. Až do 14. října probíhá hlasování veřejnosti na stránkách projektu Stavba roku. Dáte nám svůj hlas?  

Nominace je udělena za odvážné spojení přístavby ve tvaru krystalu se secesní budovou muzea, založené na kontrastu nové a historické části stavby a současně respektující urbanistické poměry lokality. Významné je i konstrukční řešení přístavby, které za účelem uvolnění vnitřní dispozice kombinuje železobetonovou konstrukci s konzolami a zavěšenými prvky s lomenými ocelovými rámy konstrukce obvodového pláště.”