AKCE

Muzejní noc 2019

Bez názvu – 1
pátek 17. května 2019 / 18 - 24 hodin/ hlavní budova

Další ročník Muzejní noci pod Ještědem se koná v pátek 17. května 2019, kdy se v 18 hodin opět otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci  a Vratislavicích a zůstanou otevřené až do půlnoci.  Kromě tradičních nočních prohlídek v zúčastněných institucích se návštěvníci mohou těšit na zajímavý doprovodný program, chybět nebudou ani atrakce a oblíbené výtvarné dílny pro děti. Program Muzejní noci pod Ještědem zaujme všechny věkové kategorie. Letošní společné téma  „Návrat do budoucnosti“ se u nás ponese v duchu 115. výročí založení muzea v Jablonci nad Nisou.

MUZEJNÍ NOC připomene 115 LET od ZALOŽENÍ muzea

Letošní Muzejní noc se v našem muzeu ponese v duchu oslav 115 založení muzea. Oslavy výročí zahájíme v 18 hodin před budovou muzea společným vypuštěním 115 balónků v muzejních barvách. Na tuto symboliku naváže i celý program připravený v budově dříve exportního domu Zimmer & Schmidt. Na prohlídkové trase budou rozestavěny panely připomínající důležité milníky z naší historie. Na ně naváže kvíz, na němž si budou moci návštěvníci ověřit, jak jsou všímaví. Za správné vyplnění získají dárek. Velkým lákadlem bude jistě také čerstvě otevřená výpravná výstava Cesta do Indie, kde si můžete třeba vyzkoušet, jak se obléká sárí.

Muzejní noc doprovodí rytmy saxofonového kvarteta Josefa Žemličky, které pro připomenutí doby vzniku muzea nabídne skladby ze začátku 20. století, ale také melodie let třicátých, šedesátých až po písně z nejslavnějších muzikálů. K muzeu neodmyslitelně patří již o roku 1963 také „Liščí bouda“ na Kristiánově, která hned v sobotu po muzejní noci zahájí svou další sezónu. Jako pozvánku k návštěvě se bude hrát v průběhu Muzejní noci loutková pohádka o kristiánovském čaroději Tamannovi v podání souboru Toy Machine.

Tvůrčí dílna bude lákat k výrobě jednoduchého přívěšku s motivy muzea. Návštěvníci si do něj mohou vybrat, vystřihnout a vložit jeden z mnoha muzejních obrazových motivů nebo použít kamínky a korálky pro zdobení dle vlastní fantazie“. A pokud budete třeba spěchat na historický autobus, můžete si pro radost alespoň koupit muzejní štěstíčko.

Muzejní noc pod Ještědem začíná u nás v muzeu (stejně tak i v dalších zapojených institucích ve Vratislavicích a v Liberci) v pátek 17. května od 18 hodin a jako správná oslava se protáhne až do půlnoci. Vstup je zdarma.

Nezapomeňte přijít už v 18 hodin a vypustit svůj „výroční“ balonek!

U nás si také můžete pořídit snímek a sdílet atmosféru na #muzeumjablonec nebo #muzejninoc.

A pokud si v pátek nestihnete všechno prohlédnout, na muzejní noc navazuje Mezinárodní den muzeí (slaví se již od roku 1977 vždy 18. května). A to bude vstup do celého muzea opět zdarma, stejně jako na Kristiánov. Tak toho nezapomeňte využít!

Časový harmonogram:

18:00 –  Slavnostní zahájení vypuštěním 115 ks balónků s logem muzea na oslavu 115 let od založení
18:30, 19:30, 20:30 a ve 22:30  - Zámecké saxofonové kvarteto
19:00, 20:00, 21:30  – loutkové představení O velikém čaroději

Partneři akce:

Ministerstvo kultury ČR,
Liberecký kraj,
statutární město Jablonec nad Nisou
Mediálním partnerem je Hit Rádio FM

Na akci Muzejní noc pod Ještědem spolupracují:

Oblastní galerie Liberec, Masarykova 14, Liberec)
Severočeské muzeum v Liberci, Masarykova 11, Liberec
Technické muzeum Liberec, Masarykova 424/5, Liberec
IQLANDIA, Nitranská 410/10, Liberec
Jablonecké kulturní a informační centrum – Památník manželů Scheybalových, Kostelní 1/6, Jablonec nad Nisou
Automuzeum v rodišti Ferdinanda Porsche, Pivovarská 164, Liberec – Vratislavice nad Nisou
Rodný dům Ferdinanda Porscheho, Tanvaldská 38, Liberec – Vratislavice nad Nisou

Dopravu mezi jednotlivými objekty opět zajišťuje BusLine prostřednictvím speciálních muzejních autobusových linek.

Vstup do téměř všech objektů je zdarma (do IQ Landia s 50% slevou).