AKCE

Mariánská sklářská pouť

Mariánská sklářská pouť, Kristiánov 2013
6. září 2014, 9 - 16 hodin/ Kristiánov
Na Kristiánově propukne pouťové veselí!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. V sobotu 6. září od 9 hodin se tu uskuteční již po třiadvacáté tradiční Mariánská sklářská pouť, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990.

Pouť tradičně zahájí mše svatá. Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky, ale i produkty dalších tradičních řemesel, jako bylo košíkářství, drátenictví nebo hrnčířství. Děti i dospělí budou mít možnost si zakoupit pouťové štěstí, navléknout vlastní šňůrku korálků či házet do sklářské pece. Pro odvážlivce připravila Horská služba Jizerské hory slanění přes řeku Kamenici, ti méně odvážní se mohou projet na koni. V kulturním programu se budou střídat již tradiční soubory – Zlaté holky, Katastrofální předpověď počasí, Jablonecká píšťalka a Rumová aféra. Pro nejmenší je připraveno Štěpánčino divadélko s novými pohádkami.

Na sklářskou pouť na Kristiánov se můžete pěšky či na kole vydat v sobotu 6. září. Vstup zdarma.

Program:

   9.00   začátek pouti
10.00   poutní mše svatá celebrovaná paterem Oldřichem Kolářem
11.00   jarmareční zpěvy skupiny Katastrofální předpověď počasí
11.30   první pohádka Štěpánčina divadélka
12.00   skupina Zlatý holky hraje písničky o Jizerských horách
12.30   druhá pohádka Štěpánčina divadélka
13.00   jarmareční zpěvy skupiny Katastrofální předpověď počasí
13.30   koncert souboru zobcových fléten Jablonecká píšťalka
14.00   vystoupení skupiny Rumová aféra
14.30   třetí pohádka Štěpánčina divadélka
16.00   ukončení pouti

 

Doprava na pouť

Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.

V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích, signalizační systém bude informovat o jejich obsazenosti.

 

Sponzoři

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Liberec, Města Lučany nad Nisou, Města Smržovka, Obce Albrechtice v Jizerských horách, Obce Bedřichov, Obce Janov nad Nisou, Severočeských komunálních služeb s.r.o. a darů společností: AG Plus, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / Atlas Zásada, Květoslava Konopková / Bijoux Components, s. r. o., Jablonec nad Nisou / GOJA, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Hejral – Kov a šperk, Smržovka / LUCID spol. s r. o., Jablonec nad Nisou / Nadace Preciosa, Jablonec nad Nisou / Preciosa Ornela, a. s., Zásada / Soptík, Jablonec nad Nisou / SPORT Jablonec nad Nisou, s. r. o. – Městský plavecký bazén / Dana Svatoňová, Hrádek nad Nisou / VITRUM, spol. s r. o. Sklárna Janov nad Nisou / YANI – Drahomíra Krupková, Zásada.