AKCE

Mariánská sklářská pout´

1. září 2012/ Kristiánov

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. V sobotu 1. září od 8 hodin se tu uskuteční tradiční Mariánská sklářská pouť, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Vstup zdarma.

Na zarostlých základech Panského domu se bude konat pod širým nebem mše svatá celebrovaná paterem Milanem Glaserem SJ, působícím ve Vatikánském rozhlase. Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky, z nichž opravdového věhlasu dosáhly kristiánovské pouťové koláče. K vidění budou ukázky košíkářství, drátenictví, hrnčířství a dalších lidových řemesel. Děti i dospělí budou mít možnost si zakoupit pouťové štěstí, navléknout vlastní šňůrku korálků, házet do sklářské pece, odvážlivci se mohou projet na koni. Také letos připravila Horská služba Jizerské hory pro návštěvníky velmi oblíbenou atrakci – slanění přes řeku Kamenici. Pro všechny vzorné dětské cyklisty si pak v rámci projektu Bezpečnost na silnicích nachystala malé překvapení. „Tradičně na pouti vystoupí skupina Katastrofální předpověď počasí s jarmarečními zpěvy, zatančí folklórní soubor Šafrán a písničky o Jizerských horách zazpívají Zlatý holky. Pro nejmenší poutníky jsou připravené pohádky litoměřického ochotnického spolku Sváťovo dividlo. Poprvé na pouti zazní kramářské písně v podání Spolku jabloneckých dam a pánů. Celý program na závěr vyvrcholí vystoupením oblíbené kapely Rumová aféra“, přiblížila za pořadatele doprovodný program pouti Šárka Labusová.

První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990, letos se novodobá pouť koná již po jednadvacáté.

 

Program 8:00 začátek pouti
10:00 poutní mše svatá celebrovaná paterem Milanem Glaserem SJ
11:00 jarmareční zpěvy skupiny Katastrofální předpověď počasí
11:30 první pohádka Sváťova dividla
vystoupení folklórního souboru Šafrán
12:00 skupina Zlatý holky hraje písničky o Jizerských horách
12:30 druhá pohádka Sváťova dividla
13:00 vystoupení folklórního souboru Šafrán
13:30 kramářské písně Spolku jabloneckých dam a pánů
14:00 vystoupení skupiny Rumová aféra
14:30 třetí pohádka Sváťova dividla
16:00 ukončení pouti

Doprava na pouť
Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.
V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích, signalizační systém bude informovat o jejich obsazenosti.

Sponzoři
Akce se uskutečňuje za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou v rámci projektu Jablonec nad Nisou 2012, Města Lučany nad Nisou, Města Smržovka, Obce Albrechtice v Jizerských horách, Obce Bedřichov, Obce Janov nad Nisou, Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Liberec a darů společností AG Plus, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / ARTIA BIJOUX, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Atlas, Květoslava Konopková, Zásada / BEADWORLD Skleněná bižuterie, a.s. Pěnčín – Alšovice / GOJA, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Hejral – Kov a šperk, Smržovka / Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s. Jablonec nad Nisou / KP papír, Jan Paroulek, Jablonec nad Nisou / Lucid, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / Marius Pedersen, a. s. Jablonec nad Nisou / Nadace Preciosa, Jablonec nad Nisou / Plavecký bazén Jablonec nad Nisou, o.p.s. / Preciosa Ornela, a. s., Zásada / Soptík, Ing. Miloslava Kotšmídová, Jablonec nad Nisou / Dana Svatoňová, Hrádek nad Nisou / VITRUM, spol. s r. o. Janov nad Nisou / YANI, Drahomíra Krupková, Zásada.