AKCE

Mariánská sklářská pout´

KRISTIÁNOV
7. září 2013, 9 - 16 hodin/ Kristiánov

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. V sobotu 7. září od 9 hodin se tu uskuteční tradiční Mariánská sklářská pouť, kterou pořádá Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

První Mariánská sklářská pouť se v kdysi nejvýznamnější sklářské osadě Kristiánov konala roku 1790. Tradice se potom opakovala každoročně, vždy s ohledem na svátek Narození panny Marie (8. září). Na sklonku 19. století velký lesní požár zničil sklářskou huť, školu i domky sklářů, o několik desetiletí později lehl popelem i Panský dům. Myšlenka na obnovení pouti uprostřed jizerskohorských lesů vznikla v roce 1990, letos se novodobá pouť koná již po dvaadvacáté.

Pouť zahájí mše svatá na zarostlých základech dřívějšího Panského domu. Poutní cestu zaplní stánky se skleněným a bižuterním zbožím, s medovinou a pamlsky, ale i produkty dalších tradičních řemesel, jako bylo košíkářství, drátenictví nebo hrnčířství. Děti i dospělí budou mít možnost si zakoupit pouťové štěstí, navléknout vlastní šňůrku korálků, házet do sklářské pece. Pro odvážlivce připravila Horská služba Jizerské hory slanění přes řeku Kamenici, ti méně odvážní se mohou projet na koni. „V kulturním programu se budou střídat již tradiční soubory – Zlaté holky, Katastrofální předpověď počasí, Jablonecká píšťalka, Rumová aféra a Spolek jabloneckých dam a pánů. Pro nejmenší si herec Marek Sýkora připravil Cirkus plný pohádek. Úplně poprvé na Kristiánově zatančí folklórní soubor Jizera z Liberce“, přiblížila za pořadatele doprovodný program pouti Šárka Labusová.

Na sklářskou pouť na Kristiánov se můžete pěšky či na kole vydat v sobotu 7. září. Vstup je zdarma.

Program
09.00   začátek pouti
10.00   poutní mše svatá celebrovaná paterem Oldřichem Kolářem
11.00   jarmareční zpěvy skupiny Katastrofální předpověď počasí
11.30   cirkus plný pohádek a písničky a tance folklórního souboru Jizera
12.00   skupina Zlatý holky hraje písničky o Jizerských horách
12.30   cirkus plný pohádek
13.00   písničky a tance folklórního souboru Jizera
13.30   koncert souboru zobcových fléten Jablonecká píšťalka
14.00   vystoupení skupiny Rumová aféra
14.30   cirkus plný pohádek
15.00   kramářské písně Spolku jabloneckých dam a pánů
16.00   ukončení pouti

Doprava na pouť
Na Kristiánov se návštěvníci pouti dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.
V den pouti budou posíleny autobusové spoje MHD linky č. 1, která jede z centra Jablonce nad Nisou směrem na Bedřichov. Kdo pojede autem, může využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích, signalizační systém bude informovat o jejich obsazenosti.

Sponzoři
Akce se uskutečňuje za finanční podpory Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Liberec, Města Lučany nad Nisou, Města Smržovka, Obce Albrechtice v Jizerských horách, Obce Bedřichov, Obce Janov nad Nisou a darů společností: AAC, s.r.o., Železný Brod / AG Plus, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / Atlas Zásada, Květoslava Konopková / GOJA, s. r. o. Jablonec nad Nisou / Hejral – Kov a šperk, Smržovka / Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s. Jablonec nad Nisou / Lucid, spol. s r. o. Jablonec nad Nisou / LUSIE, s. r. o. Desná / Nadace Preciosa, Jablonec nad Nisou / Preciosa Ornela, a. s., Zásada / Soptík, Ing. Miloslava Kotšmídová, Jablonec nad Nisou / Severočeské komunální služby s. r. o., Jablonec nad Nisou / SPORT Jablonec nad Nisou s. r. o. – Městský plavecký bazén / Dana Svatoňová, Hrádek nad Nisou / VITRUM, spol. s r. o. Sklárna Janov nad Nisou / YANI – Drahomíra Krupková, Zásada.