Jablonec: muzeum bižuterie

06.09.12 | autor Ada | www.modnipeklo.cz

Dostanete-li se někdy do Jablonce, určitě navštivte zdejší muzeum bižuterie a skla. V hlavní budově muzea najdete dvě stálé expozice (Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století), v galerii Belveder expozici Šperk tří tisíciletí. K tomu ještě v obou budovách zpravidla probíhají tematické výstavy.

Výroba skla a bižuterie má v Jizerských horách a Podkrkonoší dlouhou tradici; na některých místech (Mšeno, Bedřichov) sahá až do 16. století, největší rozmach ovšem přišel v druhé polovině 18. století a během 19. stol. V Jablonci, Tanvaldu, Jilemnici, Turnově a mnoha městečkách a vsích v okolí se vyrábělo jak samotné sklo, tak i korálky, broušené kameny, knoflíky či vánoční ozdoby.

Mačkárenské tyče, jejichž vzorky vidíte na fotce, je jeden z polotovarů pro bižuterní výrobu. Vyrábějí se z nich lisované výrobky, např. knoflíky nebo bižuterní kameny, dříve vmačkáváním do hliněných formiček, později kovovými kleštěmi. Ručně vinuté perle a ručně mačkané (lampové) sklo se vyrábí z lampových trubiček – ukázku výroby jste si mohli prohlédnout v reportáži z akce v galerii Skleněnka. V jabloneckém muzeu mají vystavený tenhle věnec z květů, které také vznikly z obyčejných barevných trubiček.

Pomněnkový náhrdelník je také z lampového skla:

Nástroje na nejrůznější skleněné výrobky mají v muzeu samozřejmě také, spolu s ukázkami různých fází výroby.

Část expozice představuje šperky se skleněnými napodobeninami drahých kamenů. Můžete si zde prohlédnout pravé kameny a porovnat, jak se sklářům povedlo je imitovat. Na fotce je imitace drahého opálu.

Historické vzorkovnice korálků ukazují, co co všechno se tehdy dalo koupit…

…vzorkovnice a ukázky finálních výrobků zase, co se z té krásy dalo vyrobit:

(Korálkové šálky se nosily ve 20. letech 20. století jako ozdobný doplněk.)

Vzorkové tablo náušnic z 20.-40. let:

Kdo by v tomhle náramku viděl Egyptem fascinované art deco, hádal by správně:

Ze stejné doby je i náhrdelník s pečlivě vypracovaným indiánem:

Pelerínka a doplňky vyšívané černými korálky jsou o něco starší, secesní:

Skleněné náramkové kroužky neboli bangle, které nosí indické ženy, se staly náhražkou drahých keramických banglí z Číny. Na Jablonecku se bangle, při jejichž výrobě skláři využili zkušeností z výroby ubrouskových kroužků, zdobily broušením, rytím, malováním či zlacením, a vyvážely se do Indie cca od roku 1880 až do 1. světové války, která spolu s rostoucí konkurencí z Japonska a znovu Číny lukrativní obchod ukončila. Výroba skleněných náramků v Jizerských horách pak zcela upadla v roce 1939.

Můžete si tehdejší levné české náramky porovnat s dnešními levnými banglemi z Indie :)

Jablonecké korálky se vyvážely také do Afriky, odkud jsou tyto masajské výrobky. Misky dole jsou z Mexika.

Nabídka kovových bižuterních komponentů také bývala širší než dnes:

Tak co, stojí jablonecké muzeum za návštěvu?