Nekonečný příběh bižuterie

Expozice Nekonečný příběh bižuterie prezentuje vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost. Prostřednictvím tematických filmů, technologií, dekoračních technik, skleněné a kovové bižuterie, šperku, prací uměleckoprůmyslových škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Turnově uvidíte fenomén Jablonecka, který proměnil zdejší kraj v místo s celosvětově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu.

I když expozice nabízí návštěvníkům 380 m2 plochy, nemůže představit úplné bohatství sbírek. V prvním sále se seznámíte s pojmy bižuterie a export, jenž umožnil rozvoj průmyslu po celých Jizerských horách. Dotyková obrazovka nabízí možnost zhlédnout krátké filmy o Jablonecku, Jablonci nad Nisou, muzeu či výrobě např. sekaných perliček – rokajlu, mačkaných perlí, knoflíků apod. U bižuterních skleněných kamenů se dostanete do světa astrologie. Černá bižuterie svou historii vývoje technologie od gagátu po černou bižuterii z burelového či uhlíkového skla ukrývá v zásuvkách. Zvídavý návštěvník je může, ale nemusí otevřít. Zvláštní pozornost je věnována medailím a mincím, jež jsou umístěny v pomyslném trezoru.

 

AUDIOPRŮVODCE

Muzeum nabízí prohlídku expozic pomocí hlasového průvodce s výkladem v češtině, angličtině, němčině, polštině nebo ruštině. Nahrávku si můžete poslechnout ze speciálního přístroje – audioprůvodce, zapůjčeného v muzejní pokladně. Jeho obsluha je jednoduchá a kromě textových nahrávek v něm najdete i fotografie vybraných předmětů.

Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si doma nebo přímo ve vestibulu muzea vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a při prohlídce poslouchat zvolený výklad přímo ze svého telefonu. Vlastníci telefonů vybavených čtečkou QR kódů si mohou informace najít přímo u exponátů.

Odkaz ke stažení audioprůvodce:  http://www.virtualnikiosek.cz/msb-jablonec

QR kód:
QR MSB Jablonec