Zemřel sochař V. K. Novák

Vratislav Karel NovákVe středu 12. února zemřel sochař Vratislav Karel Novák. Bylo mu 71 let.

Jeho zřejmě nejznámějším dílem je letenský Metronom, vztyčený na soklu někdejšího Stalinova pomníku na hraně Letenské pláně v roce 1991 u příležitosti 100leté průmyslové výstavy.

Vratislav Karel Novák ovšem vytvořil desítky plastik a šperků. Jeho kinetické objekty obohatily i řadu českých měst, k vidění jsou také ve Spojených státech. Novákovy objekty jsou složité mechanismy, které téměř vždy využívají pohybu, světla i zvuku.

Jako profesor vyučoval do roku 2007 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Převážnou část své tvorby spojil tento pražský rodák s libereckým regionem.

Novák je držitelem několika mezinárodních ocenění. V roce 2001 zvítězil v mezinárodní soutěži na plastiku v Cincinnati, kde společně s Suzan Rae Ewingovou vytvořili 27 metrů vysokou Krystalovou věž, na jejímž vrcholu se do několika směrů pohybuje ráhno s rotující zlatou hvězdou, která představuje symbol svobody. V roce 1996 získal zlatou medaili na řemeslném veletrhu v Mnichově.